Home / Społeczeństwo / Pierwsza prezentacja macedońskiej kolekcji dzieł Picassa

Pierwsza prezentacja macedońskiej kolekcji dzieł Picassa

W miniony wtorek, 8 maja w Światowej Galerii Malarstwa „OSTEN” odbył się wernisaż w większości nieprezentowanych dotąd 66 dzieł Pabla Picassa

W skład tej wyjątkowej kolekcji wchodzą rysunki, grafika i ceramika, które można podziwiać w centrum Skopja we wnętrzach Galerii. Większość grafik odnosi się do miłosnego związku artysty z Marią Teresą Walter.

Po raz pierwszy „OSTEN” zaprezentowało Picassa dwa lata temu, kiedy wystawiono w Gevgelii 17 jego rysunków. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie ujawniono wówczas, jak pokaźna jest macedońska kolekcja dzieł wielkiego kubisty. Do tego momentu w Macedonii można było podziwiać tylko jeden z jego obrazów –  „Głowę kobiety”, znajdujący się w Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje.  Podarował go sam Picasso na znak solidarności z mieszkańcami kraju, dotkniętego wielkim trzęsieniem ziemi w 1963 r.

Uroczyste otwarcie wystawy  miało miejsce w ramach obchodów Dnia Europy, zorganizowanych przez „OSTEN”, Delegację Unii Europejskiej i Władze Dzielnicy Centrum. Wystawa potrwa do 28 maja b. r.

Link do oficjalnej strony Galerii „OSTEN”

Źródło: dnevnik.com.mk, novamakedonija.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE