Home / Społeczeństwo / Pierwsze bułgarskie muzeum on-line

Pierwsze bułgarskie muzeum on-line

btvnews.bg

Powstaje pierwsza w Bułgarii strona internetowa, która będzie funkcjonować jako wirtualne muzeum. Jest to projekt realizowany z inicjatywy mieszkańców wioski Alwanowo w położonej w północno-wschodniej części kraju, w okręgu Targowiszte – pragną w ten sposób zachować pamięć o przeszłości ich małej ojczyzny dla przyszłych pokoleń, zatem w nowoczesnej formie.

Miejscowość Alwanowo ma ponad 500-letnią historię, kultywowane w niej tradycje są unikalne i nie występują w innych regionach Bułgarii. Niewielu mieszkańców je pamięta. Wolontariusze pracujący nad internetowym muzeum postanowili udostępnić ten dorobek na szeroką skalę. Aktualnie mają do dyspozycji kącik etnograficzny w miejscowym domu kultury, w przyszłości – ogólnodostępną i całodobową wirtualną instytucję.
- Ludzie z wioski bardzo chcą pomóc, pragną się dzielić opowieściami. Najstarsi obiecali pokazać zdjęcia, dawne ubiory. – mówi autor projektu, Dobrin Dobrew. – Nie po to, żeby Alwanowo było sławne. Chcemy pokazać, jak tutaj się kiedyś żyło.

Źródło: btvnews.bg, dariknews.bg, topnovini.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE