Home / Bałkany / Czarnogóra / Pierwszy Aquapark w Czarnogórze
aquapark,toplisko brdo - vijesti.me

Pierwszy Aquapark w Czarnogórze

Dyrekcja ds. planowania przestrzennego Ministerstwa Zrównoważonego Rozwoju wydała wczoraj urbanistyczno-techniczne wymagania dla dokumentacji projektowej na budowę pierwszego parku wodnego na wzgórzu Topliš, niedaleko Budwy.
Animacja komputerowa, przedstawiona już w 2006 roku mogłaby się urzeczywistnić i tym samym położyć kres dochodzeniu Prokuratury i Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej, który już trzeci rok zajmuje się transakcjami kredytowymi między gminą, a cypryjskim przedsiębiorstwem Numerico trading limited, które jako pierwsze wpadło na pomysł wodnego miasteczka.
Zgodnie z informacjami, Aquapark, ma zajmować łącznie 4900 m2 i 10 hektarów kompleksu gruntów, które gmina zamierza dać w dzierżawę na 30 lat.
– Wejście do parku wodnego planuje się od strony wzgórza. Przewidziana jest budowa kilku basenów z obiektami pomocniczymi: kawiarniami, restauracjami, prysznicami i szatniami. Wszystkie z akwenów mają być wyposażone w atrakcje wodne, a baseny dla dzieci mają zostać oddzielone od pozostałych. Szacuje się, że zajmą one do 2000 m2, a pozostałe obiekty 2900 m2, informuje się w dokumentach o warunkach technicznych.
Portal vijesti.me już wcześniej poinformował, że budową zainteresowane są firmy z Meksyku i Rosji.
Rada Gminy przed dwoma miesiącami dała oficjalne zielone światło dla projektu, a potwierdziła to decyzja o uzupełnienie Planu Tymczasowej Lokalizacji, w którym przewidziano, że łącznie 10 hektarów ziemi miejskiej, tuż nad popularną dyskoteką Top Hill, zostanie przeznaczone dla centrum sportu i rekreacji , ze wszystkimi udogodnieniami.
Historia parku wodnego rozpoczęła się już w 2006 roku, kiedy to gmina wydała cypryjskiemu przedsiębiorstwu identyczny kompleks gruntów na 20 lat. Ówczesny minister turystyki, Predrag Nenezić, położył nawet kamień węgielny pod inwestycję. Firma jednak szybko upadła, a gmina przejęła cypryjski kredyt w wysokości 1,6 mln euro.

Źródło: vijesti.me 

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE