Home / Bałkany / Bułgaria / Pierwszy bułgarsko-rumuński Festiwal Wina w Ruse

Pierwszy bułgarsko-rumuński Festiwal Wina w Ruse

W piątek 28 czerwca, bułgarscy i rumuńscy producenci wina po raz pierwszy zaprezentują swoje produkty na Festiwalu Wina w Ruse.

Festiwal stanowi finał projektu „Dunajskie kierunki winiarskie”. Jest on finansowany z Programu Współpracy Transgranicznej (CBC) Bułgaria-Rumunia, współfinansowanego z kolei przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inicjatorami imprezy są bułgarskie stowarzyszenie „Eurointegra” – oraz rumuńskie „Parteneri 2000″.

Wartość projektu to prawie 900 tys. EUR. Pozyskane środki zostały wykorzystane na organizację konkursów sommelierskich oraz szeregu imprez, mających na celu popularyzację przemysłu winiarskiego obydwu naddunajskich krajów.

W czasie festiwalu, który potrwa do końca czerwca, zaprezentuje się łącznie 25 rumuńskich i bułgarskich winiarzy oraz przedstawicieli branży spożywczej, w tym 6 producentów wina, których trunki zostały nagrodzone przez sommelierów na wcześniejszym etapie realizacji projektu. Swoje wyroby zaprezentuje też kilku dużych producentów branży spożywczej, jak np. producent wyrobów drobiowych „Gradus” i przedstawiciele branży mleczarskiej.

Według organizatorów, realizacja projektu „Dunajskie kierunki winiarskie”, w znacznym stopniu przyczyniła się do osiągnięcia nowego, transgranicznego partnerstwa, między organizacjami branżowymi, władzami lokalnymi i organizacjami pozarządowymi po obu brzegach Dunaju. Jego realizacja może być uważana za początek rozwoju turystyki winiarskiej w Bułgarii i Rumunii.

Źródło: investor.bg, econ.bg

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE