Home / Społeczeństwo / Pierwszy Chorwacki Festiwal Książki w czterech miastach Chorwacji

Pierwszy Chorwacki Festiwal Książki w czterech miastach Chorwacji

18 maja rozpocznie się Pierwszy Chorwacki Festiwal Książki. Do tej pory miał on jedynie charakter lokalny i odbywał się w Zagrzebiu, natomiast w tym roku po raz pierwszy obejmie on cztery chorwackie miasta – Osijek, Rijekę, Split i Zagrzeb.
Przedstawionych zostanie około 80 pozycji książki, przy udziale ponad stu pisarzy, krytyków literatury oraz miłośników książek.
Tytuł festiwalu brzmi: „Co czytasz?” Na to pytanie odpowiedzą znani pisarze, dziennikarze i artyści. Slavenka Drakulić, Zoran Ferić i Mima Simić poruszą kwestię cielesności w literaturze, Mani Gotovac, Arsen Dedić, Igor Mandić i Nevena Rendelli zajmą się tematem miłości, a Aleksandar Štulhofer, Rujana Jeger i Zora Subotić będą mówić o małżeństwie.
Gościem honorowym festiwalu będzie William Engdhal – autor bestsellera, politolog i publicysta, który przedstawi swoją książkę „Mity, kłamstwa i wojny naftowe”.
Celem festiwalu jest promocja wydanych w zeszłym roku książek oraz rozpowszechnienie kultury czytania, a także zaprezentowanie przekroju chorwackiej i światowej beletrystyki. Dlatego najwięcej uwagi poświęcono programowi festiwalu i pisarzom – od Ivo Andricia i Umberta Eco po Slavenkę Drakulić i Olję Knežević. Nie zabraknie jednak także niespodzianek w postaci rabatów dla odwiedzających festiwalowe księgarnie czytelników.
Festiwal potrwa do 27 maja.
Źródło: tportal.hr, vjesnik.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE