Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Pierwszy dzień Chorwatów w Parlamencie Europejskim

Pierwszy dzień Chorwatów w Parlamencie Europejskim

10 kwietnia jest pierwszym dniem pracy w Parlamencie Europejskim dla chorwackich obserwatorów. Dwunastka przedstawicieli została wybrana przez Sabor 16 marca, zgodnie z rozkładem sił w Saborze – jest wśród nich 5 członków Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP), trzech członków Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) i po jednym członku z pozostałych partii, co sprawia, że łącznie siedem osób przedstawia koalicję rządzącą, a pięć – opozycję.

Członkowie SDP przyłączą się do Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim  (S&D), członkowie HDZ – do Europejskiej Partii Ludowej (EPP), przedstawiciel Chorwackiej Partii Ludowej (HNS) przyłączy się do Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE). Pozostali chorwaccy przedstawiciele nie zostali jeszcze przypisani do europejskich partii.

Już od pierwszego dnia chorwaccy obserwatorzy mogą brać udział w pracach grup i komisji parlamentarnych, jednak nie mają prawa głosu. Po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. Sabor będzie musiał zorganizować wybory na europarlamentarzystów, którzy staną się pełnoprawnymi członkami Parlamentu Europejskiego.

Oficjalne powitanie chorwackich obserwatorów przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza odbędzie się 17 kwietnia w Strasburgu.

 

Źródło: vecernji.hr, seebiz.eu

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE