Home / Bałkany / BiH / Pierwszy przegląd komiksów prosto z BiH
Glasnik_Manitua_klix.ba

Pierwszy przegląd komiksów prosto z BiH

Do druku trafił właśnie zerowy numer przeglądu komiksów z terenu BiH, „Glasnik Manitua”, który powstał w wyniku współpracy kilku entuzjastów z Travnika. Chodzi o jedyny tego typu projekt w Bośni i Hercegowinie, który koncentruje się na rodzimych twórcach.

- Start przeglądu był moim marzeniem. W związku z tym, że sam jestem bardzo uparty, to była tylko kwestia czasu. Czułem, że nadszedł czas na taki magazyn i u nas, zwłaszcza, że w innych państwach, już takie istnieją, a u nas istnieje już coś podobnego online. Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w projekcie, są mile widziani. Przegląd będzie wydawany przez stowarzyszenie „Crno-Bijeli Strip u Boji”, utworzone ponad rok temu, z mojej inicjatywy, w tym właśnie celu. Nakład zerowego numeru to 500 egzemplarzy, liczących 96 stron każdy. Zerowy numer będzie bezpłatny dla członków stowarzyszenia, dla pozostałych zgodnie z ich wolą. Każdy kolejny numer będzie miał symboliczną cenę. Przegląd będzie wychodzić dwa razy w miesiącu – powiedział dla portalu klix.ba, Emir Purić, wydawca i redaktor naczelny przeglądu.

W przeglądzie „Glasnik Manitua” publikowane będą komiksy głównie rodzimych autorów, ilustracje, krótkie opowiadania, wywiady, teksty o Indianach (najwięcej o ich wierzeniach, mitologii i zwyczajach), anegdoty, itp.

– Oczywiście, nie zapomnimy o Travniku. Będą opowiadania o ludziach, zwyczajach, ważnych wydarzeniach. Zaczniemy od komiksu obywatela naszego miasta, Dalibora Brdara – powiedział E. Purić.

Oprócz „Glasnika Manitua” w przygotowaniu jest przegląd poważniejszych komiksów – „Boson”, który będzie przygotowywany przez Aliję Baltę.

źródło: klix.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE