Home / Patronat / Piknik pod Krawatem
Piknik pod krawatem

Piknik pod Krawatem

Już w lipcu europejska wspólnota 27 państw powiększy się o nowego członka – Chorwację. Z tej okazji Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce zaprasza wszystkich dolnoślązaków do radosnego powitania nowego kraju w Unii Europejskiej podczas Pikniku Chorwackiego. Jego gościem honorowym będzie Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce – Ivan Del Vechio.

Wspólna zabawa rozpocznie się w sobotę 29 czerwca od godz. 12:00 w Parku Południowym. Każdy, kto w sobotnie popołudnie odwiedzi Piknik Chorwacki, będzie mógł poznać podstawy gry w boćanje (gra podobna do francuskich boule) oraz nauczyć się popularnych zwrotów w języku chorwackim. Ci, którzy do parku wybiorą się całą rodziną lub w grupie przyjaciół, będą mogli spróbować swoich sił w grze pt. „Dookoła Chorwacji”. Na 5 stanowiskach kontrolnych 4-osobowe drużyny będą musiały wykazać się wiedzą na temat Unii Europejskiej, sprawnością fizyczną, sokolim wzrokiem, doskonałym węchem oraz zmysłem elegancji. Na najlepsze zespoły czekają nagrody: bilety do Ogrodów Doświadczeń Humanitarium we Wrocławiu oraz upominki od Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce.

Wiele atrakcji przygotowano z myślą o najmłodszych. Oprócz różnych zabaw i konkursów z nagrodami, dzieci będą mogły wziąć udział w plenerowej grze planszowej XXL. Będzie to doskonała okazja do poznania nazw stolic krajów Unii Europejskiej i wielu ciekawostek dotyczących Chorwacji. Starsi z pewnością będą dobrze bawić się w namiocie z edukacyjnym grami komputerowymi. Nie zabraknie także malowania twarzy w barwy krajów wspólnoty.

Ponieważ 2013 rok upływa pod hasłem roku obywatelskiego, podczas Pikniku będzie można zapoznać się z prawami obywatela w Unii Europejskiej. – Członkostwo Polski we wspólnocie to nie tylko korzystanie z dofinansowań czy ułatwień w podróżach. Będąc obywatelami Unii Europejskiej w każdym z krajów członkowskich mamy takie same prawa jak jego mieszkańcy – przypomina Natalia Szczucka, dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu.

O godz. 15:30 nastąpi oficjalne powitanie Chorwacji w UE i Ambasadora Ivana Del Vechio przez Natalię Szczucką, Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce oraz Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Na zakończenie imprezy specjalną atrakcję przygotowali Urząd Miasta Wrocławia oraz Ambasada Chorwacji. Będzie nią koncert grupy Parni Valjak – jednego z najpopularniejszych zespołów rockowych w Chorwacji. Koncert rozpocznie się ok. godz. 17:30.

Wszystkie atrakcje oraz koncert są bezpłatne.

Dodatkowo, w dzień akcesji Chorwacji do UE, w poniedziałek 1 lipca w siedzibie Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce przy ul. Widok 10, o godz. 12:00 rozpocznie się maraton filmowy z chorwackim kinem w roli głównej. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które będzie można odbierać od środy 26 czerwca do piątku 28 czerwca w godz. 10:00-18:00 w sekretariacie Przedstawicielstwa.

W repertuarze znajdą się cztery filmy:

Cudowna noc w Splicie (Ta divna splitska noć)

Zagraj coś romantycznego (Svirajte nešto ljubavno)

Sretno dijete

Kenjac

Motywem przewodnim Pikniku został krawat, wywodzący się najprawdopodobniej z Chorwacji. To dlatego już od dziś, tj. 24 czerwca, na najważniejszych pomnikach w mieście można podziwiać okazjonalne krawaty nawiązujące do barw Chorwacji, Polski i Unii Europejskiej.

Parni Valjak

Jest jednym z najbardziej popularnych zespołów rockowych w Chorwacji. Grupa powstała w 1975 roku. 30 lat później odbyła pożegnalną trasę koncertową, ale w 2009 roku muzycy ponownie połączyli siły. Mimo upływu lat zespół ciągle ma rzesze wiernych fanów nie tylko w Chorwacji. W 35-letniej karierze Parni Valjak wydał 20 albumów studyjnych oraz zdobył 15 nagród chorwackiego przemysłu fonograficznego Porin.

 

Dodatkowych informacji udziela:
Marta Paduszyńska-Koczan
PR Manager
Studio-W
Tel: +48 607 121 021
Fax: 22 201 33 59

E-mail: marta.paduszynska@studiow.pl

KOMENTARZE