Home / Polska i Bałkany / Pireus Bank kupuje Geniki

Pireus Bank kupuje Geniki

Greckie Banki robią co mogą, aby wzmocnić swoją pozycję na rynku krajowym i tym samym zwiększyć swoje szanse na pozostanie w sektorze prywatnym po rekapitalizacji greckiego systemu bankowego, która ma zostać zakończona w przyszłym roku.

zaledwie kilka dni po podpisaniu umowy pomiędzy francuskim Crédit Agricole i greckim Alpha Bankiem o sprzedaż Banku Emporiki, decyzję o porozumieniu z innym francuskim pożyczkodawcą Societe Generale ogłosił Pireus Bank. Grupa Pireus poinformowała w piątek 19 października o zamiarze przejęcia 99,08% akcji Geniki Banku.

Societe Generale zainwestuje łącznie 444mln euro, z czego 281 mln euro jest przeznaczone na rekapitalizację Geniki, zgodnie z wymaganiami Narodowego Banku Grecji, pozostałe 163 miliony mają być zainwestowane bezpośrednio w Pireus Bank. Inwestycje SocGen będą prawdopodobnie rosnąć po zakończeniu po zakończeniu ekonomicznej i prawnej kontroli przeprowadzanej przez Grecki Fundusz Stabilności Finansowej.

Jest to druga poważna operacja finansowa Pireus Banku, po nabyciu 30.07.2012 dużej części aktywów państwowego Banku Rolnego Grecji (ATEBank).Inwestycja warta 95 milionów euro.

Michalis Sallas, Prezes Zarządu Piraeus Bank Group, stwierdził, że w związku z nabyciem wybranych aktywów i pasywów ATEbank, Piraeus Bank w dalszym ciągu będzie mógł odgrywać wiodącą rolę w zrestrukturyzowanym sektorze greckiej bankowości. Dodanie Geniki Banku umocni kapitał i zwiększy źródła finansowania.

Nowa grupa, która będzie obejmować Pireus, ATEbank i Geniki – będzie zatrudniać ok. 18 tys. pracowników w 1 328 oddziałach w 10 krajach i będzie obsługiwać 6 milionów klientów

 

Źródło: ekathimerini.com, athensnews.gr, piraeusbank.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE