Home / Gospodarka / Turystyka / Plaża Królowej finansowym ratunkiem dla Budvy

Plaża Królowej finansowym ratunkiem dla Budvy

 

Rada miejska Budvy, mimo ostrego sprzeciwu opozycji, przyjęła decyzję w sprawie sprzedaży gruntu gminy znajdującego się przy Plaży Królowej. Powierzchnia przeznaczona na sprzedaż leży na granicy administracyjnej gmin Budva- Bar,  liczy 235 tys. m2. Minimalna cena wywoławcza za m2 wynosi 50 EUR. Na międzynarodowym przetargu na sprzedaż wystawione jest łącznie 40 hektarów gruntu w bardzo atrakcyjnym miejscu. Opozycja w dalszym ciągu próbuje walczyć o zaprzestanie wyprzedawania państwa i wprowadzenie moratorium na sprzedaż mienia komunalnego. SNP uważa, że sprzedaż tak atrakcyjnych terenów nie jest sposobem na nagromadzone długi.

Przychody z tytułu transakcji sprzedaży terenów mają osiągnąć minimum 10 mln EUR. Przy analizie sytuacji w jakiej znajduje się zarząd gminy, można stwierdzić, że będzie to największy finansowy zastrzyk od dłuższego czasu dla budżetów obu gmin, który przyczyni się do ustabilizowania sytuacji ekonomicznej, zwłaszcza w przypadku Budvy – niegdyś najbogatszej czarnogórskiej gminy, która od kilku lat boryka się z poważnymi problemami finansowymi

Kraljičina plaža, która nazwę zawdzięcza królowej Milenie, usytuowana jest pomiędzy przylądkiem Dubovica leżącym w miejscowości Buljarica, a miejscowością Čanj. Do plaży można dotrzeć jedynie drogą morską, Zgodnie z lokalną strategią rozwoju turystyki, docelowo miałby tam powstać wysokiej klasy kompleks turystyczny.

Według nieoficjalnych informacji przetarg na sprzedaż gruntów położonych tuż za Plażą Królowej powinien zostać opublikowany jeszcze w tym miesiącu. Ministerstwo turystyki i zrównoważonego rozwoju w porozumieniu z władzami Budvy i Baru, postawiło wymagające warunki przetargu. Kupcem może zostać jedynie silna firma z dużym doświadczeniem w budowie wysokiej jakości i znacznych rozmiarów obiektów turystycznych, osiągająca wysokie dochody. Zakupem królowej plaż zainteresowani są Rosjanie, Francuzi i Arabowie.

Źródło: vijesti.me, vijesti.me

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE