Home / Bałkany / BiH / Po łagodnym ożywieniu gospodarczym Bośnię i Hercegowinę czeka recesja

Po łagodnym ożywieniu gospodarczym Bośnię i Hercegowinę czeka recesja

Analiza makroekonomiczna przeprowadzona przez Raiffeisen Bank przewiduje ponury scenariusz ekonomiczny dla BiH w 2012 r.
Bośnia i Hercegowina pierwsze negatywne skutki nowej fali europejskiego kryzysu finansowego odczuła już w ostatnich miesiącach 2011 r., o czym świadczyły spadek wartości eksportu, produkcji przemysłowej oraz działalności kredytowej banków. BiH po dwóch latach łagodnego ożywienia gospodarczego, w pierwszym kwartale 2012 r., ponownie zanotowała spadek gospodarczy.
Recesja na wszystkich kluczowych rynkach eksportowych zarówno w regionie, jak i w strefie euro, przerwała 25 miesięczny, pozytywny trend eksportu towarów i w pierwszych dwóch miesiącach 2012 r. zanotowano drastyczny spadek eksportu – 15%.
W okresie od 2010 r. do 2011 r. głównymi produktami eksportowymi były metale i produkty mineralne, a spadek ich wywozu przyczynił się do ogólnego spadku wartości eksportu.
Stopień całkowitej produkcji przemysłowej, w trakcie pierwszych dwóch miesięcy 2012 r., zmniejszył się o 9,9% w stosunku do analogicznego okresu 2011 r. Recesję odnotowano także w budownictwie, handlu i rolnictwie.
Spadek wartości importu w pierwszych dwóch miesiącach 2012 r. wynosił 6,5% i wskazuje na zmniejszenie konsumpcji krajowej.
Mimo tego, że Urząd Statystyczny BiH nie opublikował jeszcze raportu o wysokości PKB, to wyraźnie widoczny jest spadek ogólnego wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale 2012 r.
Przewiduje się, że i w drugim kwartale 2012 r. będą dominowały negatywne trendy, ze względu na kontynuację tendencji recesyjnych w UE i na świecie. Sytuacja ta doprowadzi do zmniejszenia wartości handlu zagranicznego, produkcji przemysłowej, bezpośrednich inwestycji zagranicznych i przekazów zagranicznych do BiH.

Źródło: biznis.ba, vecernji.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE