Home / Bałkany / Chorwacja / Po raz pierwszy Chorwatki lepiej wykształcone od Chorwatów
Edukacja w Chorwacji - jutarnji.hr

Po raz pierwszy Chorwatki lepiej wykształcone od Chorwatów

Kobiety w Chorwacji są lepiej wykształcone od mężczyzn – wynika z opublikowanych przez tamtejszy  Państwowy Urząd Statystyczny (Državni zavod za statistiku) uzupełniających danych do spisu powszechnego z 2011 roku. Oprócz informacji dotyczących edukacji obywateli, Chorwacki Urząd Statystyczny podał również te związane z najczęściej spotykanymi w tym kraju imionami i nazwiskami.

Chorwatki lepiej wykształcone od Chorwatów

Po raz pierwszy w historii Chorwatki okazały się być lepiej wykształcone od Chorwatów. Różnice w tej kwestii widoczne są zwłaszcza wśród osób należących do młodego pokolenia mieszkańców tego kraju – w grupie wiekowej 24-29 lat wyższą uczelnię ukończyło 33% kobiet i niecałe 20% mężczyzn, wśród obywateli Chorwacji w wieku 30-34 lat wyższe wykształcenie zdobyło 31,8% kobiet i 20,9% mężczyzn.

Choć sytuacja przedstawia się inaczej w przypadku osób powyżej 50 roku życia, gdzie więcej jest wykształconych mężczyzn, to i tak kobiety stanowią ponad połowę spośród wszystkich posiadających dyplom wyższej uczelni mieszkańców Chorwacji.

Mniej analfabetów, więcej absolwentów wyższych uczelni

Jak wynika z najnowszego spisu powszechnego, 0,8% wszystkich mieszkańców Chorwacji w wieku powyżej 11 lat jest niepiśmienna, z czego większość to kobiety. Dla porównania – w 2001 roku 1,8% chorwackich obywateli nie potrafiło pisać ani czytać.

Jeśli chodzi o zdobywanie kolejnych szczebli edukacji, 60 tys. mieszkańców tego kraju nie skończyło żadnej szkoły, 30,8% ma wykształcenie podstawowe, 52,6% średnie, a 16,4% – o 1/3 więcej niż w 2001 r. – może pochwalić się dyplomem wyższej uczelni.

Po raz pierwszy zbadano również umiejętność korzystania z internetu i poczty mailowej. Jak się okazało, posiada ją ponad połowa Chorwatów w wieku poniżej 50 lat:  90% Chorwatów w wieku 15-24 lat, ponad 80% w wieku 25-34 i nieco ponad 50% w przedziale wiekowym 45-49 lat.

Chorwacki Jan Kowalski to Ivan Horvat

Chorwacki Urząd Statystyczny podał również, że najczęściej występującym w tym kraju nazwiskiem jest Horvat, na dalszych miejscach znalazły się nazwiska Kovačević, Jurić, Babić i Novak. Jeśli chodzi o imiona, to od lat niezmiennie najwięcej tamtejszych mężczyzn nosi imię Ivan, a kobiet – Marija.

Stworzono również listę imion najczęściej nadawanych dzieciom urodzonym w Chorwacji między rokiem 2001 a 2011, na której szczycie znalazło się męskie imię Luka i żeńskie Lucija. Do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych imion dla nowo narodzonych Chorwatów trafiły również: Ivan, Marko, Filip, Karlo, Josip, Antonio, David, Petar i Matej, a dla małych Chorwatek: Vesna, Marina, Lana, Petra, Sara, Ema, Marija, Ivana i Nika.

Źródła: jutarnji.hr, dnevnik.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE