Home / Kultura / Wydarzenia / Pociąg do Czarnogóry na Uniwersytecie Wrocławskim
swiss train on very high bridge near Wiesen

Pociąg do Czarnogóry na Uniwersytecie Wrocławskim

16 grudnia 2013 na stacji Instytut Filologii Słowiańskiej zatrzymał się pociąg prowadzący wprost do Czarnogóry. I choć jest to tylko nazwa Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która tradycyjnie odbywa się we Wrocławiu już od kilku lat, uczestnictwo w niej faktycznie daje możliwość przeniesienia się, choćby za pomocą wyobraźni, do kraju bałkańskiego, będącego akurat celem badawczej podróży. W tej edycji skupiono się na malowniczo położonej Czarnogórze.

W konferencji może wziąć udział każdy, kto tylko ma do zaoferowania ciekawe wystąpienie dotyczące kraju-bohatera, będącego tematem spotkania. Czarnogóra bez wątpienia kojarzy się przede wszystkim z urokliwymi krajobrazami i ciepłym morzem, jednak jej historia, literatura czy sztuka jest równie interesująca.

Wystąpienia prelegentów zostały podzielone na cztery bloki tematyczne: Czarnogóra oczami twórców, Czarnogóra historyczna, Czarnogóra społeczna oraz Czarnogóra turystyczna. Uczestnicy zostali m.in. wprowadzeni w zakamarki współczesnego czarnogórskiego dramatopisarstwa, poznali historię czarnogórskiego kina oraz problem infrastruktury turystycznej z uwzględnieniem zjawiska budwanizacji. Nie zabrakło tematów stricte historycznych, wszelakich ciekawostek i aktualnej w ostatnim czasie kwestii badań genderowych, których przybliżenie było niezbędne do wyjaśnienia zagadki, kim są czarnogórskie wirdżiny. Wykład inauguracyjny – XIX-wieczna Czarnogóra w relacjach polskich podróżników – wygłosiła prof. dr hab. Milica Semków, emerytowany pracownik Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławksiego.

Czarnogórska edycja konferencji miała charakter międzynarodowy, dzięki uczestnictwu gości z Chorwacji i Czarnogóry. W dyskusjach, odbywających się po każdej sesji tematycznej, mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani słuchacze. Tradycją wrocławskich Pociągów do… jest także wieczorna zabawa przy bałkańskich rytmach, której i tym razem nie zabrakło. Organizacją konferencji zajmuje się niezawodne Studenckie Koło Naukowe Serbistów pod opieką dr Gordany Đurđev-Małkiewicz.

Dzięki Pociągom do… zwiedziliśmy już między innymi Chorwację, Macedonię i Serbię. Z całą pewnością nigdy nie zabraknie nam kierunków podróży, bo przecież Bałkany wciąż czekają na zafascynowanych nimi odkrywców.

 

 

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE