16 grudnia 2013 na stacji Instytut Filologii Słowiańskiej zatrzymał się pociąg prowadzący wprost do Czarnogóry. I choć jest to tylko nazwa Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która tradycyjnie odbywa się we Wrocławiu już od kilku lat, uczestnictwo w niej faktycznie daje możliwość przeniesienia się, choćby za pomocą wyobraźni, do kraju bałkańskiego, będącego akurat celem badawczej podróży. W tej edycji skupiono się na malowniczo położonej Czarnogórze.
W konferencji może wziąć udział każdy, kto tylko ma do zaoferowania ciekawe wystąpienie dotyczące kraju-bohatera, będącego tematem spotkania. Czarnogóra bez wątpienia kojarzy się przede wszystkim z urokliwymi krajobrazami i ciepłym morzem, jednak jej historia, literatura czy sztuka jest równie interesująca.
Wystąpienia prelegentów zostały podzielone na cztery bloki tematyczne: Czarnogóra oczami twórców, Czarnogóra historyczna, Czarnogóra społeczna oraz Czarnogóra turystyczna. Uczestnicy zostali m.in. wprowadzeni w zakamarki współczesnego czarnogórskiego dramatopisarstwa, poznali historię czarnogórskiego kina oraz problem infrastruktury turystycznej z uwzględnieniem zjawiska budwanizacji. Nie zabrakło tematów stricte historycznych, wszelakich ciekawostek i aktualnej w ostatnim czasie kwestii badań genderowych, których przybliżenie było niezbędne do wyjaśnienia zagadki, kim są czarnogórskie wirdżiny. Wykład inauguracyjny – XIX-wieczna Czarnogóra w relacjach polskich podróżników – wygłosiła prof. dr hab. Milica Semków, emerytowany pracownik Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławksiego.
Czarnogórska edycja konferencji miała charakter międzynarodowy, dzięki uczestnictwu gości z Chorwacji i Czarnogóry. W dyskusjach, odbywających się po każdej sesji tematycznej, mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani słuchacze. Tradycją wrocławskich Pociągów do… jest także wieczorna zabawa przy bałkańskich rytmach, której i tym razem nie zabrakło. Organizacją konferencji zajmuje się niezawodne Studenckie Koło Naukowe Serbistów pod opieką dr Gordany Đurđev-Małkiewicz.
Dzięki Pociągom do… zwiedziliśmy już między innymi Chorwację, Macedonię i Serbię. Z całą pewnością nigdy nie zabraknie nam kierunków podróży, bo przecież Bałkany wciąż czekają na zafascynowanych nimi odkrywców.