Home / Bałkany / Słowenia / Pociąg do Słowenii na Uniwersytecie Wrocławskim
pociąg do Słowenii google.com

Pociąg do Słowenii na Uniwersytecie Wrocławskim

Już po raz siódmy, 16 grudnia 2014, studenckie Koło Naukowe Serbistów, działające w Instytucie Filologii Słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, pod opieką dr Gordany Đurđev-Małkiewicz, zorganizowało Ogólnopolską Konferencję Naukową Pociąg do…. W tym roku wystąpienia uczestników poświęcono niewielkiemu państwu położonemu w Europie Środkowej, będącemu najzamożniejszym i najbardziej rozwiniętym regionem byłej Jugosławii – Słowenii.

W konferencji wzięli udział prelegenci z Uniwersytetu Wrocławskiego, Łódzkiego, Śląskiego, Warszawskiego, Jagiellońskiego oraz z Państwowej Akademii Nauk. Wykład inauguracyjny pt. Słowenia w relacjach XIX-wiecznych podróżników polskich tradycyjnie wygłosiła prof. dr hab. Milica Semków, emerytowany pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wystąpienia referentów podzielono na pięć sesji tematycznych: Słowenia literacka, Tłumaczenia i interpretacje, Pogranicza kultur, Historia i tożsamość oraz Varia. Uczestnicy mogli zapoznać się m.in. z przekładami literatury słoweńskiej w Polsce, specyfiką tłumaczenia tytułów filmowych na język polski i słoweński, kuchnią i obrzędowością. Niewątpliwą atrakcję stanowiła wirtualna wycieczka od Emony do Lublany.

Konferencja Pociąg do… to nie tylko wielogodzinne wykłady i dyskusje naukowe, ale także wspólna zabawa przy bałkańskich rytmach. Uczestnicy tegorocznej edycji mieli również możliwość wieczornej degustacji win słoweńskich.

Pociąg do… to wyśmienita okazja do udania się w głąb Półwyspu Bałkańskiego, poznania kultury, tradycji i historii poszczególnych państw byłej Jugosławii. Oby nigdy nie zabrakło celów podróży, a pociąg zawsze odjeżdżał punktualnie, z kompletem zafascynowanych naukowców na pokładzie.

About Justyna Fudala

Miłośniczka przyrody i kuchni południowosłowiańskiej, zafascynowana czarnogórską rzeźbą terenu. Ukończyła studia magisterskie na filologii serbskiej i chorwackiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Pasje wykraczające poza Bałkany realizowała na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na Międzynarodowych Stosunkach Gospodarczych.
KOMENTARZE