Home / Gospodarka / Inwestycje / Początek współpracy słoweńsko-japońskiej w dziedzinie wysokiej technologii

Początek współpracy słoweńsko-japońskiej w dziedzinie wysokiej technologii

Agencja Rozwoju Technologicznego (TIA) we współpracy z Ministerstwem Gospodarki i Krajową Izbą Gospodarczą (GZS) zorganizowała w środę słoweńsko-japońskie spotkanie technologiczne, na którym przedstawione zostały warunki współpracy strategicznej oraz wspólnych działań na rynkach międzynarodowych. W wyniku spotkania TIA oraz japońska Agencja Nowej Energii i Techniki Przemysłowej NEDO podpisały porozumienie dotyczące współpracy.

Umowa ta ma na celu wzmocnienie integracji i współpracy technologicznej między słoweńskimi i japońskimi firmami w dziedzinie zaawansowanych energii i technologii przemysłowych, które wpasowują się w koncepcję budowy tzw. inteligentnych miast, a w szczególności inteligentnych wspólnot (takich jak: inteligentny transport, inteligentne domy, energooszczędne budynki, inteligentne sieci, itp.).

Słowenia, podobnie jak inne mniejsze państwa, powinna skupić się na obszarach, gdzie może osiągnąć wysoką wartość dodaną oraz obszarach, gdzie masa krytyczna istnieje zarówno wśród naukowców, jak i przedsiębiorstw. W tym celu musi współpracować z partnerami, którzy ją uznają i cenią wiedzę oraz doświadczenie, które Słowenia ma do zaoferowania, skomentował po podpisaniu umowy Minister Rozwoju Gospodarki i Technologii Radovan Žerjav.

Współpraca między słoweńskimi i japońskimi firmami trwa już od dłuższego czasu, głównie w przemyśle motoryzacyjnym oraz sieciach inteligentnych. W projektach  biorą udział duże słoweńskie firmy tj. Petrol czy Kolektor, ale również mniejsze firmy high-tech, wśród których znajdują się: Inea, Šopica i Robotina, będące również inicjatorami tej współpracy. Wyżej wymienione przedsiębiorstwa miały okazję zaprezentować się w lutym bieżącego roku w Japonii.

 

Źródło: delo.si, nas-stik.si

 

 

 

About Katarzyna Baran

KOMENTARZE