Home / Patronat / Podlaska Oktawa Kultur 2013
logo_pok

Podlaska Oktawa Kultur 2013

Podlaska Oktawa Kultur to Festiwal prezentujący kulturę i dorobek artystyczny zespołów z Polski i krajów związanych z zamieszkałymi w województwie podlaskim Białorusinami, Litwinami, Romami, Rosjanami, Tatarami, Ukraińcami i Żydami. 6. edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 22-28 lipca 2013 r.

Ambicją organizatorów jest to, aby w trakcie Festiwalu zaprezentować artystyczną perfekcję i dokonania twórcze zespołów uprawiających różne gatunki muzyki i sztuki począwszy od rekonstrukcji muzyki tradycyjnej poprzez folk, jazz po muzykę klasyczną, programy charakterystyczne dla zespołów pieśni i tańca artystycznie opracowane i stylizowane oraz widowiska muzyczne.

Festiwal jest miejscem współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy artystami, tworzy też szansę uczestnikom i widzom na zapoznanie się z bogactwem kultury i tradycji Podlasia, Polski i krajów Europy Wschodniej jednocześnie ucząc tolerancji i szacunku w stosunku do odmienności kulturowych, religijnych i obyczajowych różnych narodów.

Organizatorem Festiwalu jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

W tym roku na Festiwalu zobaczymy dwa zespoły reprezentujące Bałkany:

1. KABATAŞ ERKEK LISESI HALK DANSLARI TOPLULUĞU (Stambuł, TURCJA)

dyrektor artystyczny: Hasan Kazanci

Grupa Kabataş składa się z tancerzy w wieku 16-20 lat. Prezentuje tradycyjne tańce z różnych regionów Turcji, między innymi z prowincji Trabzon, Adiyaman, Diyarbakir i Artvin. W swoim instrumentarium zespół ma takie instrumenty jak kemençe, davul czy zurna. Grupa występowała na wielu europejskich festiwalach, między innymi w Bułgarii, na Węgrzech i we Włoszech.

2. KUD „RIBARSKA BANJA” (Ribarska Banja, SERBIA)

dyrektor artystyczny: Natasa Djurdjevic

Zespół Kulturno Umetničko Društvo „Ribarska Banja” został założony w 2003 roku. Składa się z grupy tanecznej i instrumentalnej, a w repertuarze ma serbskie tradycyjne tańce i pieśni. W instrumentarium zespołu są między innymi skrzypce, gitara, klarnet i bębny. Oprócz rodzinnej Serbii grupa występowała w Macedonii, Austrii, Szwajcarii i Tunezji.

Szczegółowy program Festiwalu znajdziecie tutaj

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE