Za podwyższeniem podatku VAT jako bezpiecznym środkiem zmniejszającym ryzyko fiskalne opowiedziała się starsza ekonomistka Banku Światowego, Sanja Madžarević-Šujster. Według niej taki krok jest niezbędny, aby zwiększyć stabilność ekonomiczną, przyciągnąć inwestorów, ale także wypełniać kryteria z Maastricht.
Obecny poziom podatku w Czarnogórze wynosi 17%, jest to najmniej w całym regionie oraz w Europie. Czarnogórska gospodarka cechuje się wysokim ryzykiem ekonomicznym, m. in. ze względu na niski poziom wzrostu gospodarczego oraz szybki wzrost długu publicznego – pomimo czterech lat starań i prób skonsolidowania finansów państwa, dług publiczny wciąż wzrasta.
- Problemy, z którymi mierzy się władza, jak np. kwestia fabryki Kombinatu Aluminium Podgorica (KAP), nie są łatwe do rozwiązania i będą miały przełożenie na budżet nie tylko w roku 2013, ale także w 2014 i 2015 – stwierdziła Madžarević-Šujster.
Na pytanie, o ile należy podnieść VAT, a ponadto ile środków pieniężnych można w ten sposób uzyskać w budżecie, ekonomistka odpowiedziała, że wzrost podatku o jeden procent przełożyłby się na około 0,4-0,5% PKB dodatkowego wpływu do budżetu. Przy około 1,4 % PKB wydawanych dodatkowo na KAP w 2013 roku nie rozwiąże to wszystkich problemów, niemniej może przyczynić do poprawy sytuacji.
Skutki problemów KAP czarnogórska gospodarka będzie odczuwała jeszcze przez następne dwa lata. Ponadto Madžarević-Šujster zwraca uwagę, że dług publiczny obecnie osiągnął poziom 62% PKB, innymi słowy został niemal podwojony od 2008 roku. Ze względu na brak waluty narodowej jedyną bezpieczną polityką jest dążenie do konsolidacji fiskalnej.
- Jedną z możliwości jest podwyższenie VAT, które przy poprawnym przygotowaniu procesu i prawidłowym jego przeprowadzeniu może zapobiec wzrostowi kosztów życia wśród najbardziej zagrożonych grup społecznych z jednej strony, a z drugiej może dać dodatkowe wpływy do budżetu, które stanowiłyby stabilniejsze źródło finansowania w przyszłości – oceniła Sanja Madžarević-Šujster.
Źródło: me.seebiz.eu