Home / Bałkany / Czarnogóra / Podpisanie inicjatywy o dostosowaniu do dyrektywy UE o roamingu
roaming na Bałkanach - seebiz.net

Podpisanie inicjatywy o dostosowaniu do dyrektywy UE o roamingu

Na regionalnym spotkaniu w sprawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego  i Rady Unii Europejskiej regulującej ceny roamingu w obrębie Unii Europejskiej, ministrowie odpowiedzialnych za telekomunikację i społeczeństwo informacyjne resortów Czarnogóry Vujica Lazović, Serbii Rasim Ljajić i Macedonii Ivo Ivanovski podpisali inicjatywę, która deklaruje gotowość tych trzech krajów do dostosowania się do wymogów dyrektywy. Deklaracja zostanie wręczona w Brukseli dyrektorowi generalnemu KONEKT-u Komisji Europejskiej  Robertowi Madelinowi.

Czarnogóra, Serbia i Macedonia jako kraje kandydujące do UE w sposób przemyślany i planowy podążają drogą ku pełnemu członkostwu. W tym kontekście w celu dalszego wcielania w życie rozwiązań prawnych i standardów obowiązujących w UE, w tych  krajach kandydujących zdecydowano o przyjęciu inicjatywy dostosowania się do dyrektywy PE i Rady Unii Europejskiej dot. roamingu na terenie Unii Europejskiej, co przyniosłoby obniżkę cen i zachęciło do korzystania z usług telefonii mobilnej za granicą i poskutkowało rozwojem rynku tych usług  oraz wymusiło większa konkurencyjność.

W ten sposób użytkownicy telefonii komórkowej uniknęliby płacenia nieracjonalnie wysokich cen usług  roamigu w UE (w porównaniu z konkurencyjnymi cenami krajowymi), przy okazji połączeń przychodzących i wychodzących, otrzymywania i wysyłania wiadomości SMS o oraz transferu danych podczas zagranicznych podróży.

Czarnogórski wicepremier i minister społeczeństwa informacyjnego Vujica Lazović  przy okazji podpisania dokumentu zaznaczył, że Czarnogóra jest zaangażowana w proces integracji europejskich i euroatlantyckich; rząd Czarnogóry stara się stworzyć jak najlepsze warunku dla poprawy jakości życia obywateli we wszystkich dziedzinach życia i pracy, a szczególnie w kwestii rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych i budowy społeczeństwa informacyjnego. Inicjatywa wcielenia w życie dyrektywy PE dot. roamingu znaczy bardzo wiele dla wszystkich obywateli. Co warto zaznaczyć,  Czarnogóra jest krajem ze szczególnie wysokim odsetkiem użytkowników telefonii mobilnej (jednym z najwyższych na świecie). Oczywiście także w sensie technicznym sektor telekomunikacyjny stoi na wysokim poziomie. Na czarnogórskim rynku obecnych jest trzech operatorów telefonii stacjonarnej i mobilnej, z których niektórzy to światowi giganci wskazujący kierunki rozwoju branży na szczeblu światowym.

Vujica Lazović wyraził nadzieję, że inicjatywa natrafi na zrozumienie w KE i że już niedługo obywatele krajów sygnatariuszy będą mogli korzystać z profitów wynikających z tego spotkania.

Ustalono także, iż w we wrześniu odbędzie się spotkanie ministrów Czarnogóry, Serbii i Macedonii, na którym zostanie podpisane Memorandum o współpracy w obszarze telekomunikacji i społeczeństwa informacyjnego.

Źródło: portalanalitika.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE