Home / Bałkany / BiH / Podpisano deklarację dotyczącą wyjaśnienia losu osób zaginionych podczas wojny w byłej Jugosławii
97639162754004e7a943d9636703821_640x427

Podpisano deklarację dotyczącą wyjaśnienia losu osób zaginionych podczas wojny w byłej Jugosławii

Przedstawiciele czterech państw Półwyspu Bałkańskiego: Serbii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry w piątek 29. sierpnia br. podpisali w Mostarze deklarację dotyczącą osób zaginionych. Wśród sygnatariuszy są: prezydent Serbii Tomislav Nikolić, prezydent Chorwacji Ivo Josipović, prezydent Czarnogóry Filip Vujanović i przewodniczący Prezydium Republiki Bośni i Hercegowiny Bakir Izetbegović.

Dokument pod tytułem „Deklaracja o roli państwa w rozwiązywaniu problemu osób zaginionych podczas konfliktów wojennych i w wyniku łamania praw człowieka” został podpisany z myślą o tym, że w następnej kolejności podpiszą go inne państwa świata, bez względu na to czy ten problem obecnie je dotyczy.  Celem deklaracji jest zdefiniowanie roli państwa w poszukiwaniu zaginionych z czasów wojny oraz kwestia łamania praw człowieka.

Podczas spotkania w Mostarze prezydent Chorwacji Ivo Josipović przyznał, że sprawy osób zaginionych podczas wojny na obszarze byłej Jugosławii nie można rozwiązać bez pełnej współpracy z Serbią i BiH. Prezydent Chorwacji podkreślił, że jego kraj poszukuje 1 628 osób. Stwierdził, że państwa regionu mają moralny i prawny obowiązek, aby wyjaśnić losy zaginionych. Wyraził współczucie dla rodzin osób dotkniętych tragedią.

 – Pytanie dotyczące osób zaginionych jest przede wszystkim kwestią humanitarną, która łączy prawo do życia i nietykalną wolność jednostki. Rodziny zaginionych mają prawo do poznania prawdy dotyczącej swoich najbliższych. To kwestia prawdy i sprawiedliwości. – powiedział Josipović.

Natomiast prezydent Serbii chce przeszukać wszystkie miejsca, w których możliwy jest pobyt osób zaginionych. Nikolić zauważył, że Serbia włożyła wiele wysiłku, aby stworzyć system rozwiązywania problemu zaginionych. – Chcemy to zbadać, nie mamy nic do ukrycia. Nie chcemy niczego zatajać. Jeśli istnieje miejsce, które jest podejrzane, chcemy to wyjaśnić we współpracy ze wszystkimi państwami Półwyspu Bałkańskiego oraz z krajem, który jest bezpośrednio zainteresowany współpracą międzynarodową – powiedział Nikolić.

Do tej pory państwa byłej Jugosławii nie mogły dojść do porozumienia w kwestii rozwiązania problemu osób zaginionych podczas konfliktów pod koniec ubiegłego wieku. Kolejne głowy państw regionu spierały się o to, które państwo najbardziej ucierpiało, które poniosło największe straty w ludziach. Nie przynosiło to żadnych rezultatów, zaogniało jedynie dawne konflikty. Tomislav Nikolić wyznał na konferencji, że Serbia  podpisała deklarację, aby nie obciążać przyszłych pokoleń.

Według danych różnych organizacji liczba osób zaginionych podczas konfliktów na Bałkanach w latach dziewięćdziesiątych XX wieku to od 11 do 13 tys. Od wielu lat mieszkańcy krajów byłej Jugosławii apelowali o utworzenie komisji wyjaśniającej los osób zaginionych oraz miejsce ich pochówku.

30 sierpnia to międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych, poświęcony także tym, którzy zaginęli podczas wojen.

źródła: b92.net, nezavisne.com, oslobodjenje.ba, mondo.rs, b92.net

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE