Home / Bałkany / Czarnogóra / Podpisano protokół o przystąpieniu Czarnogóry do NATO
Crna-Gora-NATO - novosti.rs

Podpisano protokół o przystąpieniu Czarnogóry do NATO

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich NATO podpisali w czwartek, 19 maja br., protokół o przystąpieniu Czarnogóry do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg powiedział, że podpisanie protokołu jest niezwykle ważnym krokiem i to w historycznym dla Czarnogóry momencie, ponieważ za kilka dni minie 10 rocznica odzyskania przez kraj niepodległości. – Przez ten czas, zrobiono bardzo dużo, zreformowano prawo, zbudowano instytucje. Czarnogóra swoją pracą doprowadziła do integracji z NATO i Unią Europejską, zachęciła do współpracy regionalnej i wdrożyła wiele strategicznych reform. Dzisiaj podpisujemy protokół akcesyjny i tym samym doceniamy tę ciężką pracę. Czarnogóra, od dzisiaj, będzie uznawana jako jeden z członków, którzy zapraszani są na nasze spotkania, zaznaczył Stoltenberg i dodał, że to będzie początek nowego rozdziału w historii Czarnogóry. Oczekujemy, że kraj w dalszym ciągu będzie dążył do przeprowadzania reform, a NATO oczywiście będzie wspierać te działania. Osiągnięcia Czarnogóry pokazują, że drzwi do Sojuszu pozostają otwarte, zakończył Stoltenberg.
Premier Czarnogóry, Milo Djukanović powiedział, że podpisanie protokołu ma wymiar symboliczny i daje znakomite potwierdzenie, że 21 maja 2006 roku Czarnogóra podjęła słuszną decyzję i dziś może być dumna z wyników. – Jesteśmy o krok od członkostwa w NATO oraz na zaawansowanym poziomie integracji z UE. – Chcemy stabilnego i rozwiniętego kraju, chcemy postępu i szansy dla młodych. Jesteśmy w pełni zobowiązani do kontynuowania reform, zwłaszcza w dziedzinie praworządności. Będziemy kontynuować walkę z korupcją i przestępczością zorganizowaną, powiedział.
Zbliżenie się Czarnogóry do Sojuszu i jej członkostwo wpłyną na wzmocnienie stabilności w naszym regionie, ale także poza nim. Nasi sąsiedzi będą mieli przyjaciela w NATO, a sam Sojusz zyska jeszcze jednego przedstawiciela swoich wartości w regionie Bałkanów Zachodnich, poinformował premier.

Czarnogóra będzie teraz brała udział w posiedzeniach Sojuszu jako obserwator. Sama procedura ratyfikacji może potrwać około roku. Po tym czasie, kraj stanie się 29 członkiem Sojuszu.

źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE