Home / Bałkany / Czarnogóra / Podpisano umowę o transporcie kolejowym między Czarnogórą i Albanią

Podpisano umowę o transporcie kolejowym między Czarnogórą i Albanią

Porozumienie o transporcie kolejowym między Czarnogórą i Albanią, podpisane 2 sierpnia przez ministrów transportu obu krajów – Andriję Lompara i Sokola Oldashi, zakłada m.in. zniesienie istniejących barier, poprawę współpracy oraz zwiększenie ilości pasażerów i przewozu towarów.
Według Lompara, zawarty dokument pozwoli na uproszczenie procedur, w tym celnych i granicznych, zgodnie z przepisami obu państw. Na istotę porozumienia wskazał z kolei Oldashi, podkreślając, że dotyczy ono jedynej międzynarodowej linii kolejowej Albanii.
Oprócz podpisania porozumienia, ministrowie zgodzili się w sprawie budowy stacji kolejowej w przygranicznej miejscowości Tuzi. W późniejszym terminie natomiast uzgodniony ma zostać rozwój tego kierunku oraz przewóz towarów i osób przez tę stację.
Spotkanie obu polityków było także okazją do omówienia budowy drogi od miasta Plav i Gusinje do Podgoricy przez terytorium Albanii, a także szczegółów związanych z projektem.
– Droga powinna być zakończona do końca 2014 roku – zapowiedział albański minister dodając, że na spotkaniu zaproponował powołanie koordynatora odpowiedzialnego za wykorzystanie potencjału infrastrukturalnego Jeziora Szkoderskiego.

 

Źródło: pobjeda.me

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE