Home / Bałkany / BiH / Podziemny Labirynt Ravne nową atrakcją turystyczną w BiH
httpbadarchaeology.files.wordpress.com201110bosnian_pyramid_2.jpg

Podziemny Labirynt Ravne nową atrakcją turystyczną w BiH

Fundacja non-profit „Park Archeologiczny: Bośniacka Piramida Słońca” uroczyście otworzyła Podziemny Labirynt Ravne, który znajduje się w pobliżu Bośniackiej Piramidy Słońca, w miejscowości Visoko. Wg antropologa i eksperta w dziedzinie fenomenu bośniackich piramid, Semira Osmangagicia, ta sieć tuneli i pomieszczeń pochodzi z okresu prehistorycznego – została stworzona ponad 12 000 lat temu, a położona jest ok. 25 m pod ziemią. Osmanagić powiedział, że w ciągu minionych ośmiu lat oczyszczono ok. 940 m tuneli. Wyraził także zadowolenie z pomocy władz kantonu zenicko-dobojskiego i podkreślił, że otwarcie na turystykę, która może przynosić wysokie dochody jest właściwym kierunkiem, w jakim powinna zmierzać BiH.

Semir Osmanagić odkrył cały kompleks osiem lat temu, ponieważ wiedział, że na świecie piramidy na ogół są połączone z takimi obiektami. Każdego roku kilkadziesiąt wolontariuszy i badaczy pracuje w tunelach. W tym roku do Visoko przyjedzie ok. 400 ochotników z 50 krajów, którzy będą porządkować dalszą część korytarzy. Łączna długość labiryntu od wejścia do Piramidy Słońca wynosi ok. 2,5 km. Wolontariusze będą dalej oczyszczać tunele, ogradzać je i doprowadzać prąd, kierując się w stronę piramidy. Osmanagić twierdzi, że znaleziono tam ślady dwóch cywilizacji, o których nie ma żadnych wzmianek w opracowaniach historycznych. W uroczystym otwarciu wzięli udział mieszkańcy Visoko, turyści i znane osobistości życia politycznego i religijnego.

Źródło: indikator.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE