Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Pokój na Ukrainie priorytetem serbskiego przewodnictwa w OBWE
OBWE - osce.org

Pokój na Ukrainie priorytetem serbskiego przewodnictwa w OBWE

Serbskie przewodnictwo w OBWE odbywa się w czasie największego kryzysu w Europie od czasów zimnej wojny – skonstatował podczas briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku wicepremier i minister spraw wewnętrznych Serbii, Ivica Dačić. Dodał, że Serbia będzie dążyła do tego, by na Ukrainie zapanował pokój.

Podczas swojego wystąpienia Dačić zapewniał, że sposób, w jaki aktualne przewodnictwo OBWE będzie dążyło do zapewnienia ładu i stabilności na Ukrainie będzie transparentny i bezstronny. Jego zdaniem europejskie bezpieczeństwo jest na rozdrożu i należy pracować ze wszystkimi głównymi aktorami europejskiej sceny politycznej nad stabilizacją tej sytuacji. Mówiąc o aktualnych priorytetach OBWE zaznaczył, że organizacja zmaga się także z pewnymi wewnętrznymi zmianami organizacyjnymi, i jak stwierdził „OBWE z 2015 roku bardzo różni się od tego sprzed zaledwie dwóch lat”. Zdaniem Dačicia, porozumienie w Mińsku z 12 lutego 2015 roku stanowi obecnie najlepszą możliwą perspektywę na załagodzenie sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Serbski wicepremier przypomniał o niedawnych konfliktach na Bałkanach Zachodnich i zauważył, że sytuacja w regionie jest teraz stabilna i bezpieczna, a państwa ze sobą współpracują na wielu płaszczyznach.

Mówiąc o ukraińskim konflikcie przypomniał wstrząsające liczby: od początku jego trwania odnotowano już milion uchodźców i emigrantów, pięć tysięcy zabitych i ponad dwanaście tysięcy rannych.

Mówiąc o priorytetach OBWE w czasie serbskiego przewodnictwa Dačić wymienił także walkę z terrorystami i ekstremizmami, które rodzą się z radykalizowania się postaw zwłaszcza wśród młodzieży.

Źródła: rts.rs, b92.net

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE