Home / Bałkany / Czarnogóra / Polacy zainteresowani kopalnią aluminium w Nikšiciu

Polacy zainteresowani kopalnią aluminium w Nikšiciu

KAP - seebiz.eu

W ubiegłym miesiącu  kopalnię boksytów w Nikšiciu odwiedziła Polska delegacja, która poprosiła o dokumentację dotyczącą działalności i zasobów złóż kopalni. Jak nieoficjalnie wiadomo, jest to ta sama firma – spółka jednego z najbogatszych ludzi w Polsce – Romana Karkosika, która przed półtora roku prowadziła rozmowy z rosyjskimi zarządcami boksytów w sprawie uzgodnienia kupna szybu Biočki. Wówczas nie doszło do porozumienia i umowa nie została zawarta. Teraz polski inwestor podobno rozważa kupno rudy z Nikšicia. Zielone światło dla transakcji dał CEAK, zgodę musi jeszcze wydać rząd.

W przyszłym tygodniu Niksić odwiedzą przedstawiciele węgierskiej firmy. Węgrzy zakontraktowali z Boksytami 10 tys. ton rudy na potrzeby fabryki aluminium MAL, która jest dłużna kopalni 1,2 mln EUR. Mimo to węgierska spółka jest gotowa na zakup jeszcze 50 tys. ton rudy po takiej samej cenie, 24 EUR za tonę.

Rosyjska grupa En+ i CEAK, który formalnie zarządza Boksytami, pod koniec 2011r. wstrzymał produkcję we wszystkich kopalniach. Od tego momentu, jak twierdzą związkowcy, Rosjanie nie interesują się spółką, dlatego też wszelkie żądania pracowników są kierowane do czarnogórskiego rządu. Premier Mila Dukanović od jakiegoś czasu utrzymuje, że sytuacja spółki jest bliska wyjaśnienia.

Źródła:  dan.co.me, wire.seenews.com

 

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE