Home / Polska i Bałkany / Polak zdobywcą głównej nagrody na chorwackim festiwalu ZagrebDox

Polak zdobywcą głównej nagrody na chorwackim festiwalu ZagrebDox

W sobotę 3 marca zakończyła się ósma edycja międzynarodowego festiwalu filmów fabularnych ZagrebDox, na którym główną nagrodę zdobył film pt. „Powroty” polskiego reżysera Krzysztofa Kadłubowskiego.
Temu zaledwie siedmiominutowemu filmowi dokumentującemu tragedię w Smoleńsku przyznano pierwszą nagrodę w głównej kategorii, czyli dla najlepszego filmu dokumentalnego.

- Ten krótki film pokazuje wszystko – obrazy bez słów opowiadają całą historię. Film mówi o uroczystości pogrzebu państwowego na warszawskim lotnisku bez użycia zbędnych słów lektora, który opowiadałby o tym co się dzieje na ekranie – tak przyznanie „Powrotom” pierwszego miejsca uzasadnił przewodniczący jury, Tomislav Radić.

Specjalne wyróżnienie w tej samej kategorii zdobył kolejny polski film opowiadający o tym samym wydarzeniu – dokument „Paparazzi” Piotra Bernasa, w którym zestawiono obrazy agresywnego i bezwzględnego zachowania dziennikarzy, którzy „walczyli o newsy”, z ciszą i współczuciem, które emanowały od zwykłych przechodniów.

W konkurencji regionalnej, główną nagrodę przyznano filmowi z Bośni i Hercegowiny pt. „Jedan dan na Drini” Inesa Tanovicia. Wyróżnienia w tej kategorii przyznano dwóm chorwackim reżyserkom: Moranie Komljenović za „Bosanoga (Sasvim slučajna smrt)”i Danie Budisavljević za „Nije ti život pjesma Havaja”.


Nagrodę dla najlepszego filmu młodego reżysera (do 35 lat) zdobyła duńska „Ostatnia wola” Christiana Sønderbya Jepsena, a nagrodę „Movies that Matter” meksykański film „Miejsce moje małe” Tatiany Huezo.

W ósmej edycji festiwalu nowością było przyznanie „Nagrody mojej generacji”, która przypadła holenderskiemu filmowi Borisa Gerretsa pt. „Ludzie, którymi mogłem być, a może i jestem”. Ta nagroda przyznawana jest przez założyciela i dyrektora festiwalu, Nenada Puhovskiego.

Wśród nagrodzonych Polaków znalazła się także Marta Minorowicz z filmem „Decrescendo”, która otrzymała wyróżnienie w kategorii dla twórców poniżej 35. roku życia.

Także w jury nie zabrakło polskich akcentów. W jury konkursu regionalnego zasiadał dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego – Krzysztof Gierat, a w jury Konkursu Młodych – Piotr Złotorowicz, ubiegłoroczny laureat za film „Smolarze”.

Źródła: filmski.net, aktual.hr, slobodnadalmacija.hr, zagrebdox.net

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE