Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Policja w Czarnogórze i BiH najskuteczniejsza na Bałkanach

Policja w Czarnogórze i BiH najskuteczniejsza na Bałkanach

Czarnogórska policja najskuteczniejszą w regionie i jedną z najbardziej skutecznych na świecie – wynika z badań o stanie bezpieczeństwa i skuteczności działań policji opublikowanych we wrześniu przez Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum, WEF).

W najnowszym globalnym rankingu WEF, na 7 możliwych do zdobycia punktów Czarnogóra otrzymała 5,0 co dało 41 miejsce na świecie i pierwsze miejsce wśród krajów Płw. Bałkańskiego. Zaraz za Czarnogórą na 45 miejscu listy WEF, znalazła się BiH, która zdobyła 4,9 pkt. Z nieco gorszym wynikiem na 50 pozycji uplasowała się Chorwacja ,a zaraz za nią Słowenia. Pozostałe państwa Płw. Bałkańskiego zajęły następujące pozycje: Macedonia – 69, Serbia – 77, Albania – 78, Turcja –  81 i Grecja – 84. Jednostki z Rumuni – 110 i Bułgarii –  111 miejsce, wypadły  najgorzej na tle całej Europy.

Czarnogóra oraz Bośnia i Hercegowina to państwa, gdzie wg badań, jednostki policji wykonują swoje zadania najbardziej efektywnie, skutecznie zwalczają przestępczość a wykrywalność przestępstw jest bardzo wysoka w stosunku do pozostałych krajów w tym regionie.

Najlepiej w rankingu krajów świata oceniono pracę policji w Finlandii, Szwajcarii i Singapurze. Ostatnie dwadzieścia miejsc na liście przypada krajom Ameryki Południowej.

Raport dotyczący efektywności pracy policji w kontekście egzekwowania prawa i utrzymania porządku publicznego, został oparty na podstawie badań przeprowadzonych w latach 2011-2012. W rankingu ujęto 144 państwa świata.

Źródło: aa.com.tr

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE