Home / Bałkany / Chorwacja / Północny Adriatyk bogaty w naftę i gaz?
nafta vijesti.me

Północny Adriatyk bogaty w naftę i gaz?

Jeśli tylko urzeczywistnią się przewidywania specjalistów, wśród których jest również Agencja Rządu Amerykańskiego ds. badań potencjału geologicznego w świecie US Geological Survey, Istria za parę lat mogłaby stać się „chorwackim Texasem”. Według prognoz naukowców, w chorwackiej części Północnego Adriatyku znajdują się duże ilości nafty i gazu, które mogłyby być wykorzystywane w celach handlowych przez wiele lat.

Jednym z najbardziej interesujących obszarów badawczych bez wątpienia będzie Basen Po 4060 w pobliżu Zachodniej Istrii, który po badaniach przeprowadzonych przez U. S. Geological Survey w 2000 roku został okrzyknięty „kopalnią złota”.

Nowa ustawa o badaniach i eksploatacji tlenku węgla, którą Rząd wysłał przed kilkoma dniami do rozpatrzenia przez Zgromadzenie Chorwackie, przewiduje udzielenie koncesji wielonarodowym spółkom, które zajmują się badaniami i wydobywaniem nafty i gazu z Adriatyku. Jest to wielka szansa dla Chorwacji, o czym świadczą obiecujące rozmowy delegacji chorwackiego Rządu z przedstawicielami amerykańskiej firmy Exxon, największej spółki naftowej na świecie.

Jak twierdzi pracownik Instytutu Górniczo-naftowego na Uniwersytecie w Zagrzebiu i dawny doradca prezydenta Chorwacji, dr Igor Dekanić, upłynie jeszcze sporo czasu zanim ustawa zostanie przyjęta, a pola, na którym będą udzielane koncesje i przeprowadzane badania, zdefiniowane. O to jednak będzie musiała zatroszczyć się Agencja ds. Tlęku węgla, działająca przy Ministerstwie Gospodarki.

Konsultant ds. energetyki, Jasminko Umičević, powiedział, że wstępne rozmowy dotyczące tych inwestycji były prowadzone również przez poprzednie rządy, ale nie było wystarczająco politycznej woli, aby w to wejść.

Źródło: seebiz.eu

About Joanna Jaroszewska

KOMENTARZE