Home / Bałkany / Polscy siatkarze pokonują w Berlinie reprezentację Serbii!
Bartosz_Kurek_(9290677273)

Polscy siatkarze pokonują w Berlinie reprezentację Serbii!

Siatkarski turniej kwalifikacyjny do IO 2016 rozpoczęty! We wtorkowy wieczór na boisku w berlińskiej Max-Schmeling-Halle spotkały się reprezentacje Polski oraz Serbii. Po wyrównanym boju mecz zakończył się wygraną podopiecznych Stephane’a Antigi wynikiem 3:1. Tym samym polska drużyna postawiła pierwszy krok w walce o awans do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016.

Wtorkowa rywalizacja była pierwszym meczem obydwu drużyn w całym turnieju kwalifikacyjnym. Tuż przed spotkaniem trener reprezentacji Polski mówił, że choć jest to dopiero początek dalekiej drogi do awansu, to wygrana w pierwszym meczu jest ważnym bodźcem psychologicznym, napędzającym do dalszej walki. Szkoleniowiec podkreślił także, że drużyna serbska ma w sobie potencjał i wielu dobrych zawodników, jak na przykład znanego polskim kibicom PlusLigi atakującego Aleksandara Atanasijevicia. Z kolei trener serbski – Nikola Grbić – zaznaczał, że Polacy to mistrzowie świata, mający świetnych graczy. Na każdym turnieju pojawia się nowy zawodnik, który podźwiga ich grę.[1]

Mecz rozpoczął się zagrywką Grzegorza Łomacza. Po pierwszym punkcie w spotkaniu, zdobytym przez Bartosza Kurka dla Polaków, reprezentacja Antigi stopniowo zdobywała przewagę nad Serbami i uzyskała prowadzenie w pierwszej przerwie technicznej 8:5. Po powrocie na boisko Polacy popełnili kilka błędów, pozwalając Serbom odzyskać 4 punkty i wyrównać 10:10. Podczas drugiej przerwy technicznej znów prowadzili Polacy wynikiem 16:15, ale nie zdołali utrzymać przewagi. W końcówce setu siatkarskie szczęście zaczęło sprzyjać bałkańskiej drużynie. Nie pomógł as serwisowy Bartosza Kurka i następnie po pomyłce Michała Kubiaka Serbowie wygrali pierwszego seta 25:22.

Na początku drugiego seta przewagę w grze również mieli Serbowie i szybko wyszli na prowadzenie. Stephane Antiga zdecydował się więc na wzięcie czasu, co pozwoliło polskiemu zespołowi odzyskać siły. Po świetnej serii zagrywek Mateusza Bieńka serbscy siatkarze tracili w pierwszej przerwie technicznej trzy punkty (8:5). Polacy do końca seta nie oddali prowadzenia – wygrywali w drugiej przerwie technicznej 16:11 i ostatecznie uzyskali wynik 25:18.

W trzeciej partii obydwie ekipy na początku grały punkt za punkt, nie pozwalając „odskoczyć” przeciwnikowi na więcej niż dwa oczka –  prowadzenie przed pierwszą przerwą techniczną zdobyli podopieczni Antigi z wynikiem 8:7; podobnie było podczas drugiej przerwy, gdy Polacy schodzili z boiska z dwupunktową przewagą (16:14). W dalszej części seta Uroš Kovačević i Marko Podraščanin efektownym blokiem zablokowali Mateusza Mikę, podbudowali swoją drużynę i doprowadzili do remisu 17:17. Ten trudny i wyrównany set zakończył Bartosz Kurek wynikiem 25:23.

Czwarty set, podobnie jak poprzednia partia, rozpoczął się grą „punkt za punkt” i żaden z zespołów nie zdołał uzyskać przewagi większej niż dwupunktowej. Przed pierwszą przerwą techniczną lepsi okazali się Serbowie, którzy skończyli tę część seta asem serwisowym Nikoli Jovovicia i uzyskali wynik 8:5. Niedługo po powrocie na boisko, po krótkiej przerwie, uwaga skupiła się na Mateuszu Mice, który najpierw dostał żółtą kartkę, a chwilę potem wymagał lekarskiej interwencji po jednej z zakończonych akcji. Kiedy jednak Nemanja Petrić został zatrzymany przez polski blok, Nikola Grbić poprosił o czas, bo pięciopunktowa przewaga Serbów zmalała tylko do dwóch oczek. Taki stan utrzymał się do drugiej przerwy technicznej – Serbowie schodzili z boiska z przewagą 16:14. Po przerwie Polacy zdołali doprowadzić do remisu 16:16 po pojedynczym bloku Mateusza Bieńka. Po kilku nerwowych akcjach i challenge’ach oraz asie serwisowym Bartosza Kurka Polacy wyszli na prowadzenie 24:21 i wywalczyli piłkę meczową.

Ostatecznie reprezentacja Polski wygrała całe spotkanie 3:1, uzyskując w czwartym secie wynik 25:21.

Oprócz reprezentacji Polski i Serbii, w grupie A o awans na Igrzyska Olimpijskie rywalizują Niemcy i Belgowie. W grupie B grają ze sobą zawodnicy z Rosji, Bułgarii, Finlandii oraz Francji. Już 6 stycznia drużyna serbska spotka się na boisku z Niemcami; Polacy z kolei 7 stycznia rozegrają mecz z reprezentacją Belgii. Siatkarskich emocji dostarczy piątek, 8 stycznia – odbędą się bowiem dwa mecze: Serbia-Belgia oraz Polska-Niemcy.

Sędziami wtorkowego meczu Polska-Serbia byli Andrey Zenovich oraz Lucian-Vasile Nastase.

[1] Staloženi i agresivni za Rio [online] mondo.rs, 4 stycznia 2016 [Dostęp: 4 stycznia 2016]. Dostępny w Internecie: http://mondo.rs/a862939/Sport/Ostali-sportovi/Nikola-Grbic-pred-Poljsku.html

Źródło: mondo.rs, ossrb.org, cev.lu, eurosport.onet.pl, polsatsport.pl
Fotografia: commons.wikimedia.org