Home / Polska i Bałkany / Polska delegacja odwiedziła Belgrad
Dacic i Tusk-politika.rs

Polska delegacja odwiedziła Belgrad

W poniedziałek 10 czerwca Donald Tusk przewodniczył polskiej delegacji, która przebywała z wizytą w Belgradzie. Podczas spotkania z premierem Serbii Ivicą Dačiem Tusk zapewniał, że Polska będzie wspierać wszelkie działania serbskich władz zmierzające do integracji z UE. Wspomniał również, że państwa członkowskie doceniają wysiłki, jakie Serbia włożyła w spełnienie warunków przedakcesyjnych nałożonych przez wspólnotę. Premierzy obu państw rozmawiali także o wzmocnieniu współpracy ekonomicznej i zwiększeniu wymiany towarowej, która w chwili obecnej wynosi 550 mln EUR rocznie. Ivica Dačić nadmienił, że na jesień powinno się odbyć spotkanie specjalnego komitetu, który będzie się zajmował tym problemem.
Donald Tusk rozmawiał także z prezydentem Serbii Tomislavem Nikoliciem, który podkreślał, że Unia Europejska powinna wspierać Serbię w jej działaniach na rzecz normalizacji stosunków na Bałkanach. Podkreślał on również, że Polska, jako członek UE, może odegrać istotną rolę w decyzji wspólnoty o wyznaczeniu daty rozpoczęcia rozmów akcesyjnych.
W czasie wizyty doszło także do spotkania wicepremiera Serbii i ministra obrony Aleksandra Vučicia z szefem MON Tomaszem Siemoniakiem. Vučić i Siemoniak podpisali porozumienie dotyczące współdziałania w dziedzinie obronności. Według słów wicepremiera Serbii otwiera ono możliwość szerszej współpracy w obszarach wojskowo- ekonomicznej, wojskowo-medycznej oraz możliwość wspólnego uczestniczenia w międzynarodowych misjach pokojowych.
Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska rozmawiała ze swoją serbską odpowiedniczką Vericą Kalanović o tworzeniu strategii mających na celu zmniejszenie dysproporcji w rozwoju gospodarczym poszczególnych regionów w Serbii. Kalanović wspomniała, że polskie doświadczenia w tej materii są cennym wzorem dla Serbii.

Źródła: tanjug.rs, rts.rs, politika.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE