Home / Polska i Bałkany / Polska honorowym gościem przyszłorocznych targów książki w Belgradzie

Polska honorowym gościem przyszłorocznych targów książki w Belgradzie

W niedzielę w Belgradzie zakończyły się 57. Międzynarodowe Targi Książki. Ceremonię zamknięcia uświetniło przekazanie „Otwartej księgi” przez tegorocznego gościa honorowego – Węgry, przyszłorocznemu gościowi honorowemu  targów – Polsce.

Ambasador Węgier Oskar Nikovic powiedział, że zaproszenie jako gościa honorowego, Węgrzy uznali za szansę na przedstawienie serbskiej publiczności nie tylko swojej literatury, ale również kultury. Według niego, to właśnie kultura jest najlepszym środkiem budowania mostów porozumienia między narodami.

Аmbasador RP w Belgradzie Andrzej Jasionowski podziękował organizatorom targów książki za zaszczyt jakim jest wybranie naszego kraju na gościa honorowego przyszłorocznych targów. W swoim przemówieniu stwierdził również, że belgradzkie targi książki pokazują, że wbrew różnym opiniom mass media nie zepchnęły wydawnictw książkowych na margines kultury. Polski dyplomata podkreślił, że na 58. Międzynarodowych Targach Książki w Belgradzie Polska przedstawi pisarzy i poetów głównie nowej literatury, ponieważ starsze generacje polskich pisarzy są dobrze znane serbskim odbiorcom.

Przewodniczący Rady Targów Książki Željko Ožegović powiedział, że tegoroczne targi podtrzymały swoją tradycję miejsca spotkań pisarzy, czytelników, wydawców, tłumaczy i bibliotekarzy. Na tegorocznych targach pojawiło się rekordowych 889 wystawców, odbyła się też największa liczba programów – 785.

Ostatniego dnia, po raz 18-sty, przyznano nagrodę dziennikarzy dla najlepszego wydawcy, którą w tym roku otrzymało wydawnictwo „Službeni glasnik”.

 

Źródło: danas.rs, rts.rs

 

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE