Home / Bałkany / Czarnogóra / Polska i Czarnogóra podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie rolnictwa
podpis - gospodarka.dziennik.pl

Polska i Czarnogóra podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie rolnictwa

13 grudnia br., Polska i Czarnogóra podpisały w Podgoricy memorandum o współdziałaniu w dziedzinie rolnictwa. Poprawa współpracy Czarnogóry i Polski ma zwracać się ku zwiększeniu handlu artykułami rolno-spożywczymi między dwoma krajami, wymianie doświadczeń oraz wiedzy między instytucjami krajowymi, naukowymi, edukacyjnymi i rolnikami oraz ku realizacji konkretnych projektów inwestycyjnych.
Porozumienie podpisali minister rolnictwa i rozwoju wsi Czarnogóry, Petar Ivanović oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Polski, Marek Sawicki. W celu wskazania kierunku przyszłej współpracy między przedsiębiorcami z obu krajów, podpisano także porozumienie o biznesowo-technicznej współpracy polskiej firmy POL-MOT (producenta maszyn rolniczych URSUS) i czarnogórskiej Plodovi CG.
Dziewięcioosobowa delegacja z Polski, na czele z ministrem Sawickim, odbywa trzydniową oficjalną wizytę w Czarnogórze. W składzie delegacji są przedstawiciele kilku firm z branży rolniczej. Jest to rewizyta – minister Ivanović z współpracownikami odwiedził Polskę z oficjalną wizytą na początku czerwca tego roku. Uzgodniono wtedy intensyfikację współpracy obu krajów w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich oraz konkretne projekty.
Minister Ivanović ogłosił, że na spotkaniu z Sawickim i jego współpracownikami, mówił o możliwościach współpracy w dziedzinie nauki, badań, edukacji, a także wymiany doświadczeń na poziomie producentów rolnych i stowarzyszeń oraz wzmocnieniu handlu między krajami. – Polska jest krajem Unii Europejskiej z godną do pozazdroszczenia produkcją rolną. Ma bogate doświadczenie w wielu sektorach, którego Czarnogórze wciąż brakuje, powiedział minister Ivanović, precyzując, że rozmawiali o współpracy między służbami doradczymi, weterynaryjnymi, fitosanitarnymi, organami kontroli, rolnikami i firmami produkującymi żywność.
Ustalono, jak powiedział Ivanović, że zintensyfikowane zostaną badania możliwości kilku konkretnych projektów, z których jeden z nich wiąże się z maszynami rolniczymi. – Przypominam, że Czarnogóra miała już kiedyś możliwość skorzystania z polskich maszyn. Wierzymy, że możemy przejść na kolejny poziom technologiczny, powiedział.
Na spotkaniu uzgodniono także, że w ramach Dni Polskich w Czarnogórze, czarnogórscy rolnicy odwiedzą Polskę. Celem wizyty miałoby być sadownictwo, a w szczególności produkcja jabłek i malin.
Ivanović wyraził nadzieję, że wzmocnienie współpracy z Polską w dziedzinie rolnictwa przyciągnie większą liczbę inwestorów do Czarnogóry.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Marek Sawicki, wyraził zadowolenie z produktywnej wizyty w Czarnogórze i powiedział, że miał okazję zapoznać się ze staraniami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czarnogóry, mającymi na celu podniesienie produkcji rolnej na wyższy poziom, a także z działaniami w gospodarstwach rolnych i przedsiębiorstwach. – Cieszymy się, że dzięki podpisanemu memorandum, współpracę w tej dziedzinie przenosimy na wyższy poziom. Ten dokument przewiduje kontynuację wspólnego działania nie tylko w handlu, ale także w dziedzinie nauki i technologii, również w zakresie poprawy bezpośrednich kontaktów między partnerami z obu krajów, powiedział. Wyraźnie wskazał również na możliwość współpracy w dziedzinie produkcji ekologicznej, która ma coraz większe znaczenie w UE.
Przedstawiciele polskiej delegacji, przy okazji wizyty w Czarnogórze, odwiedzili rolników z Nikšicia.
Sawicki chwalił tempo i poziom, który Czarnogóra osiągnęła w negocjacjach na drodze do UE, w szczególności w dziedzinie rolnictwa. – To nie będzie łatwa droga, a i na niej będziecie mieli do czynienia z silną konkurencją. Z drugiej strony to wielka szansa, to rynek z ponad 500 milionami konsumentów, na którym każdy z nas może znaleźć swoją pozycję.

Źródło: gov.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE