Home / Polska i Bałkany / Polska: Macedoński pianista Trpczeski zagra w Poznaniu

Polska: Macedoński pianista Trpczeski zagra w Poznaniu

Zapraszamy na muzyczną ucztę jaką z pewnością będzie koncert fortepianowy Simona Trpczeskiego. Artysta zagra w najbliższy piątek, 1 czerwca na zakończenie sezonu 2011/2012 Filharmonii Poznańskiej.  Podczas koncertu będziemy mieli możliwość usłyszenia w jego wykonaniu kompozycji Franciszka Liszta,  Maurica Ravela, Damira Imeriego i Wojciecha Kilara. Trpczeskiemu towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrygenturą Marka Pijarowskiego.

Szczególną uwagę warto zwrócić na utwór „Fantasy on two folk tunes”, inspirowany folklorem muzycznym Macedonii, a zadedykowany Trpczeskiemu przez kompozytora Demira Imeriego. „Fantazja” jest wynikiem owocnej współpracy obu muzyków, Dla Imeriego, jak i dla wielu innych osób zajmujących się w Macedonii sztuką, twórczość Simona Trpczeskiego, to dowód na to, że mieszkaniec małego kraju może stać się gwiazdą światowego formatu.

– Wybraliśmy kilka tematów, które słuchacze z Macedonii, a także z całych Bałkanów z pewnością rozpoznają, jednak wierzę, że będą brzmieć świeżo dla słuchaczy z całego świata, którzy będą mogli rozkoszować się folklorem naszego kraju – mówił wielokrotnie w wywiadach Imeri.

– Koncert na pianino i orkiestrę, który Demir mi zadedykował jest wielowymiarowy – dzięki zaczerpnięciu z 3 przepięknych macedońskich pieśni i jednego ora, jego rdzeń jest staromacedoński, a dzięki muzycznemu językowi, jakim zostało napisane, jest współczesny.  Promowanie naszej muzyki, a poprzez nią także poezji i historii ma wielkie znaczenie. Myślę, że ten koncert ma wartość historyczną dla macedońskiej twórczości muzycznej i ,według mnie, jest pierwszym tego typu utworem na tak wysokim poziomie, stworzonym u nas.

Podczas piątkowego koncertu nastąpi polskie prawykonanie „Fantasy on two folk tunes”,  i zarazem będzie to jedno z pierwszych wykonań tego utworu na świecie.

Simon Trpczeski to urodzony w 1979 r. w Skopju macedoński  pianista światowej klasy. Występował z najbardziej znanymi orkiestrami filharmonicznymi obu Ameryk, Azji i Australii. W Europie koncertował wspólnie z London Symphony Orchestra, Philharmonia Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Halle Orchestra, CBSO, Royal Concertgebouw, Royal Liverpool Philharmonic, DSO Berlin, NDR Hamburg, Strasbourg Philharmonic Orchestra, St. Petersburg Philharmonic Orchestra, Russian National Orchestra, Danish National Symphony Orchestra, Helsinki Philharmonic Orchestra, Royal Stockholm Philharmonic Orchestra, Gothenburg Symphony Orchestra, Swedish Chamber Orchestra, Scottish Chamber Orchestra, Orchestra of the Bolshoi Theatre.

Oficjalna strona artysty

Źródło: filharmoniapoznanska.pl, cjg.gazeta.pl, top100.com.mk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE