Home / Bałkany / Chorwacja / Polska opozycja blokuje Chorwacji drogę do UE?

Polska opozycja blokuje Chorwacji drogę do UE?


Polska opozycja mogłaby zablokować przystąpienie Chorwacji do Unii Europejskiej, aby wymusić na premierze Donaldzie Tusku rozpisanie referendum w sprawie wejścia Polski do strefy euro.

Dwa opozycyjne ugrupowania: Solidarna Polska i Prawo i Sprawiedliwość zawiązując koalicję chcą połączyć sprawę ratyfikacji traktatu z konkretnymi warunkami postawionymi Tuskowi. Mowa tu o wyżej wymienionym referendum jak również o wprowadzeniu kwalifikowanej większości dwóch trzecich głosów potrzebnych do przegłosowania paktu fiskalnego UE.

Do ratyfikacji traktatu akcesyjnego z Chorwacją niezbędne są głosy obydwu ugrupowań i chociaż jak mówi poseł SP Ludwik Dorn ugrupowanie popiera przystąpienie Chorwacji do UE to:

- Są jednak sprawy ważne i ważniejsze, a w tym przypadku sprawą ważniejszą jest możliwość uzyskania wpływu na polską politykę europejską i stworzenie konstytucyjnych, ustawowych i politycznych zabezpieczeń przed degradacją Polski w Europie przez rządy Donalda Tuska -

Kraje UE a szczególnie Niemcy popierają akcesję, a zatem zablokowanie akcesji Chorwacji do UE uderzyłoby w pozycję i prestiż Donalda Tuska. Opozycja liczy, więc na to, że nacisk okaże się skuteczny.

Źródło: seebiz.hr, index.hr, gazeta.pl
About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE