Home / Bałkany / Chorwacja / Polska ratyfikowała Traktat Akcesyjny Chorwacji do UE

Polska ratyfikowała Traktat Akcesyjny Chorwacji do UE

Przy 431 głosach za i 1 wstrzymującym się od głosowania, w piątek 14 września polski Sejm ratyfikował członkostwo Chorwacji w UE. Tym samy Polska stała się czternastym państwem unijnym, które opowiedziało się za przyjęciem tego bałkańskiego kraju do Unii Europejskiej. Jeśli za ratyfikacją chorwackiej akcesji do UE opowiedzą się parlamenty kolejnych 13 państw członkowskich (w tym m.in. Słowenii, Niemiec i Wielkiej Brytanii), 1 lipca 2013 r. Chorwacja stanie się pełnoprawnym, 28 członkiem UE.

– To dodaje odwagi, gdyż spekulowano, że ten proces zostanie w Polsce zatrzymany z powodu wewnętrznych sporów natury politycznej – powiedziała po głosowaniu w polskim Sejmie, przebywająca obecnie na Litwie, minister spraw zagranicznych Chorwacji Vesna Pusić. Jak dodała: – Wszystkie kraje są ważne, ale szczególnie Polska, gdyż to największy kraj Nowej-Starej Europy, której częścią jesteśmy i my.

Minister Pusić w telefonicznej rozmowie z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim podziękowała za udzielone wsparcie.

Traktat akcesyjny został ratyfikowany przez polskich posłów mimo wcześniejszych sporów, o których pisaliśmy już na naszym portalu.

 

Źródło: jutarnji.hr, index.hr, sabor.hr

 

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE