Home / Bałkany / Macedonia / Polska: Relacja z dni „Czas na Macedonię”

Polska: Relacja z dni „Czas na Macedonię”

W dniach 21 – 23 maja w Sosnowcu i Katowicach, zorganizowane przez studentów Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego oraz Redakcję portalu balkanistyka.org imprezy pod szyldem „Czas na Macedonię – Време за Македонија”, poświęcone były kulturze, nauce i gospodarce i możliwościom prowadzenia biznesu w tym kraju. Organizacji patronowała Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach.

Wydarzenia rozpoczął wernisaż wystawy zatytułowanej „Śwęto Pročki w Prilepie – maski obrzędowe”, którą zaprezentowano w gmachu Wydziału Filologicznego UŚ oraz wykład macedońskiego pisarza Žarka Kujundžiskiego pod dość kontrowersyjnym tytułem: „Czy literatura jest ślepa?”. Wieczorem, zarówno młodzież, jak i starsi zainteresowani macedońską kulturą spotkali się w pubie Teoria, w centrum Katowic, gdzie odbyła się promocja książki tego pisarza – „Spectator”, która została właśnie przetłumaczona na język polski.

We wtorek, ponownie w gmachu UŚ w Sosnowcu, miała miejsce konferencja, na której redaktorzy portalu balkanistyka.org dokonali wieloaspektowej prezentacji Macedonii: od kultury, poprzez politykę, aż do gospodarki. Zofia Dembowska zaprezentowała mniejszości narodowe zamieszkujące ten kraj, Piotr Kondrak współczesną muzykę, a Natalia Płachta kuchnię Macedonii. Po przerwie Joanna Durlak wskazała na obecność kultury macedońskiej w Polsce, Beata Sodo-Bednarczyk miejsc turystycznie mniej i bardziej popularnych, acz godnych zwiedzenia, Olimpia Dragouni zaprezentowała podłoże obecnego sporu o nazwę między Macedonią a Grecją, zaś Łukasz Fleischerowicz mówił o polityczno-prawnych, ekonomicznych, społecznych i technicznych ryzykach i korzyściach prowadzenia działalności gospodarczej w Macedonii (Analiza PEST).

Trzeciego, ostatniego dnia wydarzeń, uczestnicy „Czasu na Macedonię” mieli możliwość zapoznania się z macedońską kinematografię. Pierwszy zaprezentowany film to krótkometrażowe dzieło Igora Ivanova-Iziego „Robaczki”, opowiadający o dorosłym mężczyźnie którego prześladują wspomnienia z dzieciństwa związane z alkoholizmem ojca. Główny bohater, jako mały chłopiec zbierał insekty, stąd tytuł filmu. Kolejny film to komedia „To nie jest film Amerykański” w reżyserii Saša Pavlovskiego, który opowiada o przygodach gangstera, cierpiącego na śmiertelną chorobę i z tego powodu zdecydowanego na dokonanie życiowego napadu. Produkcja pełna jest niebanalnych rozwiązań i dobrego poczucia humoru. Przegląd zwieńczył film „Do góry nogami”, częściowo oparty na książce Venko Andonovskiego „Papokot na svetot”, wyreżyserowany również przez Igora Ivanova-Iziego, a przedstawiający problemy kończących szkołę średnią przyjaciół, ich pierwszą miłość, a także dylematy związane z wyborem wyznawanej ideologii.

Wydarzenie „Czas na Macedonię” z pewnością było świetną okazją do popularyzacji kultury tego niewielkiego państwa w Polsce. Uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami literackimi, jak i filmowymi. Osoby planujące w przyszłości prowadzenie działalności gospodarczej w Macedonii otrzymały szeroką informacje na ten temat. Tego typu wydarzenia poszerzają wiedzę o, nie tak bardzo odległych ale często nieznanych, zakątkach Europy, a niejednego mogą zachęcić do wybrania się tam i poczucia gorącego macedońskiego słońca na własnej skórze.

Z niecierpliwością czekamy na następną edycję!

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE

Cieszę się że taką imprezę zorganizowaliście. Z relacji wynika, że była bardzo ciekawa. Od lat interesuję się państwami bałkańskimi a szczególnie historią narodu macedońskiego.Organizatorom życzę dalszych sukcesów i wytrwałości w popularyzowaniu tematyki bałkańskiej, w tym macedońskiej w Polsce.
Kade ste Makjedonczinja, kade ste, kaj otidovte…
Serdecznie pozdrawiam
Dymitr