Home / Kultura / Festiwale / Polska sztuka współczesna na 19. Festiwalu Teatralnym w Stambule
19-festiwal teatralny w Stambule - turkey.com

Polska sztuka współczesna na 19. Festiwalu Teatralnym w Stambule

W trakcie tegorocznej rocznicy 600-lecia kontaktów polsko-tureckich, w Stambule odbywa się 19-ty Festiwal Teatralny. Wydarzenie rozpoczęło się w piątek, 9 maja polskim akcentem „No Matter How Hard We Tried.”

Impreza, którą organizuje co dwa lata Istanbul Kültür Sanat Vakfı (Istanbul Foundation for Culture and Arts) potrwa od 9 maja do 5 czerwca prezentując 40 utworów (33 sztuki teatralne z Turcji i 7 zagranicznych) i 100 performensów. Ponadto, zaplanowane są panele dyskusyjne, warsztaty teatralne i projekcje filmów dokumentalnych.

„No Matter How Hard We Tried” jest wspólną produkcją polskiego TR Warszawa (Teatr Rozmaitości) z niemieckim Shaubuhne i jedną z dwóch sztuk wyreżyserowanych przez Grzegorza Jarzynę. Na stambulskiej scenie zostanie zaprezentowane również jego „Nosferatu”.

Autorem „No Matter How Hard We Tried” jest polska pisarka i dziennikarka Dorota Masłowska. Utwór poruszający problem przynależności narodowej był wystawiany dwa razy przez TR Warszawa 9 i 10 maja w teatrze Muhsin Ertuğrul. „Nosferatu” inspirowany „Draculą” Brama Stokera również będzie wystawiany w teatrze Muhsin Ertuğrul przez TR Warszawa i Teatr Narodowy w Warszawie 13 i 14 maja.

Źródła: turkey.com  tiyatro.iksv.org  trwarszawa.pl

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE