Home / Patronat / Polsko-serbska współpraca na szczeblu samorządowym

Polsko-serbska współpraca na szczeblu samorządowym

Na zaproszenie władz miasta w dniach 27-30 grudnia 2011 roku delegacja Gminy Piekoszów przebywała z oficjalną wizytą w serbskiej Kikindzie. W skład delegacji pod przewodnictwem Wójta Gminy Piekoszów Tadeusza Krzysztofa Dąbrowy weszli: Robert Gawryś, Zastępca Wójta, oraz Paweł Nowak, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Piekoszów jest siedzibą gminy w województwie świętokrzyskim, około 10 km od stolicy regionu, Kielc. Kikinda z kolei to miasto położone na północy Serbii, w Vojvodinie, a dokładniej w okręgu Banat, w niedalekiej odległości od granicy z Rumunią.

Polska delegacja zaproszona została na rozdanie nagród wręczanych dorocznie przez miasto najbardziej zasłużonym osobom i instytucjom, które odbyło się 28 grudnia w samo południe w siedzibie Muzeum Narodowego, w którym jest także wystawiona główna atrakcja turystyczna Kikindy – szczątki mamuta. Poza oficjalną galą przedstawiciele Piekoszowa odwiedzili między innymi Galerię Terra, która poza siedzibą przy głównym miejskim deptaku – gdzie organizowane są wystawy czasowe, jak na przykład obecna wystawa fotografii z czasów ostatniej wojny na Bałkanach autorstwa Węgra Imre Sabo – dysponuje także pracownią rzeźby na obrzeżach miasta, na terenie dawnej fabryki dachówek, gdzie odbywa się coroczny międzynarodowy plener rzeźbiarski [na zdjęciu członkowie delegacji w pracowni przy rzeźbach powstałych w ramach ubiegłorocznego sympozjum – przyp. red.].

Delegacja odbyła również szereg oficjalnych spotkań z przedstawicielami władz lokalnych, a także z miejscowymi przedsiębiorcami i działaczami kultury, między innymi z burmistrzem Iliją Vojinoviciem, jego zastępcą Milošem Latinoviciem, z zawodu także pisarzem, głównym koordynatorem polsko-serbskiej współpracy, Vladimirem Iliciem, naczelnikiem okręgu północnego Banatu, Imre Kabokiem, przedstawicielem Rady Gminy ds. Społeczności Lokalnych z pobliskiej miejscowości Rusko Selo, a także Bojką Plavšić, właścicielką mleczarni i piekarni „Mokrin Mlek” w niedalekim Mokrinie, jedną z laureatek wspomnianej wyżej nagrody. W Rusko Selo członkowie polskiego przedstawicielstwa odwiedzili siedzibę ochotniczej straży pożarnej, aby poznać jej funkcjonowanie i wyposażenie oraz zwiedzili kościół i cerkiew (tereny te zamieszkiwane są i przez Serbów i przez Węgrów, co jest wyzwaniem dla władz lokalnych, choć narody te mają tam dość długą tradycję pokojowej koegzystencji).

Celem wizyty była wymiana doświadczeń z zakresu funkcjonowania władz samorządowych, działalności kulturalno-oświatowej oraz rozwiązań dla lokalnego biznesu, a także wypracowanie możliwych płaszczyzn porozumienia i podstaw głębszej współpracy. Obie strony wyraziły chęć dalszych kontaktów i organizacji wymian młodzieży. Piekoszów jest pierwszą polską gminą, która nawiązała współpracę z Kikindą i, według informacji Ambasady Polskiej w Belgradzie, dziewiątą gminą z Polski nawiązującą partnerskie relacje na terenie Serbii. Współpracy patronuje portal bałkanistyka.org. Mamy nadzieję na jej owocne efekty, o których będziemy donosić na naszych łamach.

 

Tekst: Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE