Home / Bałkany / Grecja / Pomimo recesji Grecja jest wciąż jednym z najdroższych krajów UE

Pomimo recesji Grecja jest wciąż jednym z najdroższych krajów UE

Pomimo recesji trwającej od pięciu lat, Grecja pozostaje jednym z najdroższych krajów strefy euro. Informacja taka wynika z danych zaprezentowanych przez EUROSTAT, który pod uwagę wziął przede wszystkim ceny konsumenckie.

Ceny mleka i nabiału są o 31,5% wyższe niż średnia strefy euro, chleb i produkty zbożowe obłożone są 16-procentową marżą, co stanowi jeden z najwyższych narzutów w eurolandzie. Grecja ma również najdroższe meble i sprzęt elektroniczny w strefie euro.
Ministerstwo Rozwoju informuje z kolei, że wysokie ceny wynikają z wysokich kosztów transportu – zwłaszcza na greckie wyspy – a także z wysokimi podatkami. Zasugerowało jednocześnie, że będzie przeprowadzało kontrole w sprawie zawyżania marż.

Wierzyciele Grecji od wielu miesięcy naciskają na władze by te wprowadziły środki obniżające koszt dóbr konsumenckich tak, aby były one zgodne z możliwościami wydatkowania gospodarstw domowych

Źródło: ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE