Home / Polska i Bałkany / Pomoc dla Serbii potrzebna od zaraz
pomoc dla powodzian - dnevno.rs

Pomoc dla Serbii potrzebna od zaraz

Podczas powodzi stulecia w Serbii, naród łączy swoje siły i pomaga jak może najlepiej. Oprócz służb ratunkowych, które są w to zaangażowane bezpośrednio, zwykli ludzie również chcą pomagać. Więźniowie z zakładu karnego w Niszu odmówili przyjęcia posiłków, ponieważ poprosili, aby zostały one przekazane ofiarom powodzi. Mowa tu o ponad tysiącu skazanych, którzy nie mogli samodzielnie pomóc poszkodowanym. Naczelnik więzienia w Niszu Aleksandar Grbović opowiada, że była to ich jedyna możliwość, aby pomóc. W piątek wieczorem do Szapca, gdzie jest najcięższa sytuacja, pojechało 150 osadzonych, którzy mają prawo do wyjść poza zakład karny oraz 50 strażników, aby pomóc w sytuacji kryzysowej.

Co roku Uniwersytet w Niszu organizuje Građevinijade (połączenie naszych Dni Nauki i juwenaliów). W tym roku spotkania odbyły się w Budwie, nad morzem w Czarnogórze. Zebrani studenci ze wszystkich krajów byłej Jugosławii postanowili dodać otuchy powodzianom poprzez wywieszenie flag narodowych. Fotografia, która ukazała się w sobotę na portalach społecznościowych zrobiła furorę, mając ponad tysiąc udostępnień.

Włączają się również serbscy celebryci, m.in.: Novak Đoković, jeden z najlepszych tenisistów świata. Podczas turnieju w Rzymie pokonał Rafaela Nadala, stając się tym samym numerem 1 światowego tenisa. Nagrodę wartą 700 tys. euro postanowił przekazać na rzecz Serbii oraz Bośni i Hercegowiny.
Także instytucje kultury, które miały brać udział w Nocy Muzeów 17 maja, przyłączyły się do akcji pomocy poszkodowanym. Zbierają datki, jedzenie, artykuły sanitarne etc. Wielu ludzi tworzy grupy wsparcia na Facebooku czy innych portalach. Są to np. Unite Serbia, Udruženi za Srbiju (Wspólnie dla Serbii). W Polsce można oddawać dary dla Serbii w Ambasadzie Serbii w Warszawie oraz w wielu ośrodkach slawistyki, np. w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu. Wszystkie informacje można znaleźć na Facebooku. Każda pomoc się liczy.

Źródła: blic.rs, trebinje059.com, grad.hr

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE