Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Ponad 2 200 mieszkańców Macedonii uzyskało bułgarskie obywatelstwo

Ponad 2 200 mieszkańców Macedonii uzyskało bułgarskie obywatelstwo

Według danych ogłoszonych przez bułgarską wiceprezydent Margaritę Popovą w ciągu ostatnich czterech miesięcy łącznie 4 247 cudzoziemców otrzymało bułgarskie obywatelstwo. Najwięcej wśród nich jest osób pochodzących z Macedonii, bo aż 2 264. Na drugim miejscu znaleźli się mieszkańcy Ukrainy (1,126 przyznanych paszportów). Obywatelstwo bułgarskie otrzymały również między innymi 232 osoby pochodzące z Izraela. Dane przedstawione przez Popovą pokazały ponadto, że w ciągu ostatnich czterech miesiący odrzucono 316 wniosków.

Mieszkańcy Macedonii słowiańskiego pochodzenia mają prawo do ubiegania się o bułgarskie obywatelstwo zgodnie z tamtejszym prawem. Według danych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Bułgarii pod koniec 2011 roku liczba bułgarskich paszportów, które im przyznano wynosiła 42 372.

Zdaniem bułgarskich mediów od stycznia, kiedy Popova została wiceprezydentem, coraz częściej mówi się o potrzebie opracowania nowej polityki wobec Bułgarów mieszkających za granicą, w tym bułgarskich społeczności w Macedonii, Serbii, Mołdawii i na Ukrainie.

Źródła: dnevnik.com.mk, plusinfo.mk 

About Patrycja Chajęcka

Doktorantka na Wydziale Polonistyki UW i studentka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współredaktor portalu "Literatki.com". Publikowała m.in. w „Nowych Książkach”, „Twórczości”, „LiteRacjach” i „EleWatorze”.
KOMENTARZE