Home / Bałkany / BiH / Ponad 50 chorwackich firm zostało objętych zakazem eksportu do BiH
httpwww.mielewczyk.plimagesrzeznia_w_pracy.jpg

Ponad 50 chorwackich firm zostało objętych zakazem eksportu do BiH

Ponad 50 chorwackich firm zajmujących się głównie produkcją i obróbką mięsa oraz pasz zostało pozbawionych możliwości eksportowania swoich towarów do BiH. Zakaz eksportu zostanie uchylony, kiedy wprowadzone zostaną unijne standardy produkcji. Decyzja władz BiH o ograniczeniach w imporcie jest konswekwencją zaistniałej sytuacji, która miała miejsce po wstąpieniu Chowacji do UE. Eksperci z Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Stosunków Ekonomicznych BiH ocenili, że od chorwackich firm należy wymagać aby spełniały normy dotyczące eksportu, tak samo jak wymaga się tego od BiH kiedy eksportuje do Chorwacji.

Minister Handlu Zagranicznego i Stosunków Ekonomicznych BiH, Mirko Šarović, zaznaczył, że pośród firm objętych zakazem importu do BiH najwięcej stanowią rzeźnie, które w ramach CEFTA spełniały wymogi, a w obecnej sytuacji już nie. Šarović dodał także, że jest to temat, który będzie przedmiotem publicznej dyskusji. Pełna lista chorwackich firm, które nie będą mogły eksportować do BiH nie została jeszcze przygotowana, w związku z tym nie można jej jeszcze oficjalnie opublikować.

Dyrektor Państwowego Urzędu Weterynaryjnego BiH, Ljubomir Kalaba, wyjaśnił,że do chwili wejścia Chorwacji do UE relacje eksportowo-importowe były regulowane na podstawie wzajemnych gwarancji, które obecnie straciły ważność. Kalaba zaznaczył, że nie można regulować importu chorwackich produktów zgodnie ze starymi zasadami. Wg niego, w Chorwacji można znaleźć wiele zakładów produkcyjnych, których nie ma na listach UE, w związku tym nie mają kodu odpowiedniego dla UE. W takiej sytuacji import produktów z nich pochodzących musi być zabroniony.

Analityk ekonomiczny, Zoran Pavlović, ocenił, że decyzja o zakazie importu produktów z 53 chorwackich firm jest w pełni uzasadniona, zgodna z prawem i legalna. Wg niego, chorwackie produkty muszą spełniać takie same wymogi, jakie spełniają produkty z BiH kiedy są eksportowane do Chorwacji. Zgodnie z przepisami, obie strony muszą spełniać unijne standardy produkcji.

Źródło: seebiz.net

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE