Home / Bośnia i Hercegowina / Ponad 63 tys. osób zrzekło się obywatelstwa BiH
viza - bih-x.info

Ponad 63 tys. osób zrzekło się obywatelstwa BiH

Od 1996 roku z obywatelstwa BiH zrezygnowało  63 557 osób (w tym roku taką decyzję podęły już 1404 osoby). Jak podkreśla Milan Zjajić, asystent w Ministerstwie Spraw Obywatelskich, ich ilość obecnie i tak jest mniejsza niż w latach poprzednich.

Między 2010 a 2013 rokiem do Ministerstwa zgłaszało się corocznie w granicach 3400-3600 osób zrzekających się obywatelstwa BiH. Najwięcej wniosków z tym związanych wpłynęło jednak w 2002 i 2003 roku (odpowiednio: 8212 i 9070). Jak twierdzą władze, było to spowodowane między innymi kwestią podwójnego obywatelstwa, którego do niedawna w Bośni i Hercegowinie nie dopuszczano (wyjątek stanowiły kraje, z którymi BiH miała podpisane specjalne umowy – były to wyłącznie Chorwacja, Serbia i Szwecja). Oczekuje się, że dzięki zmianie tego prawa, liczba osób zrzekających się obywatelstwa będzie stopniowo spadać. Jak dodał jednak Milan Zjajić, problem stanowiło nie tylko prawo bośniackie, ale także wytyczne innych państw. Niektóre z krajów, w których mieszkają obywatele BiH, również nie wyrażało zgody na podwójne obywatelstwo. Taki przypadek stanowiły między innymi Niemcy. Obecnie kraj zmienił nieco prawo i zezwolił na posiadanie „dwóch paszportów” osobom, które pochodzą z innych krajów, ale urodziły się w Niemczech. Co warto dodać, do tej pory najwięcej wniosków pochodziło właśnie od osób na stałe tam mieszkających. W części krajów europejskich, podwójne obywatelstwo nadal nie jest dozwolone. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w Austrii, Słowenii, Norwegii, Danii i Czechach, w których to mieszka i pracuje znaczna ilość obywateli BiH. W Ministerstwie Spraw Obywatelskich zauważono także, że część osób zrzeka się obywatelstwa bośniackiego na rzecz czarnogórskiego (taką tendencję można zauważyć zwłaszcza wśród mieszanych małżeństw). Milan Zjajić zwraca uwagę na to, że mimo, iż BiH ma podpisane porozumienie o podwójnym obywatelstwie z Chorwacją i Serbią, to także i tu pojawiają się problemy – umowy nie działają tak jak powinny. Chcąc uzyskać bowiem chorwackie obywatelstwo, należy wcześniej zrzec się bośniackiego. Jeśli chodzi o sytuację w Serbii, przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że osoby pracujące w policji, wojsku czy administracji mogą mieć tylko i wyłącznie jedno obywatelstwo – serbskie.

Niepokojące jest to, że coraz więcej wniosków napływa także z krajów, które dopuszczają posiadanie dwóch obywatelstw (są to między innymi: Stany Zjednoczone, Kanada, Australia). Nie sposób dokładnie przewidzieć, ile osób zrezygnuje z obywatelstwa BiH do końca tego roku i jak będą wyglądać statystyki. Władza ma jednak nadzieję, że dzięki złagodzeniu prawa bośniackiego, sytuacja zacznie się poprawiać.

Źródło: radiosarajevo.ba

About Anna Sokulska

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach filologiach polska i filologia serbska. Interesuje ją kultura Bałkanów, zwłaszcza Serbii. Uwielbia współczesną literaturę serbską i polską. W wolnych chwilach lubi podróżować i uczyć innych. Aktualnie jest studentką studiów podyplomowych na kierunku Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
KOMENTARZE