Home / Bałkany / Grecja / Poprawa wyników portu w Pireusie

Poprawa wyników portu w Pireusie

Terminal kontenerowy obsługiwany przez Piraeus Port Authority SA (OLP)- Pomost I, odnotował znaczny wzrost ruchu przeładunkowego. Liczba obsługiwanych kontenerów wzrosła w pierwszym kwartale 2012r. o 46% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Obsłużono 166 tys. jednostek TEU [(twenty-feet equivalent unit) – jednostka pojemności używana często w odniesieniu do portów i statków. Jest ona równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp- przyp. red.] w porównaniu z 113 990 jednostek w pierwszym kwartale 2011 roku.

W oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej OLP informuje, o obsłudze jednego z największych na świecie kontenerowców MSC EVA należącego do Mediterranean Shipping Company S.A., szwajcarskiej firmy będącej liderem światowego rynku. Serwis statku o długości 366m, szerokości 51m i pojemności 14.000 TEU dowodzi potencjału nowego wyposażenia Pomostu I i potwierdza możliwość obsługi przez Greków nowej generacji statków transportowych.

W planach rozwojowych na rok 2012 OLP wymienia min.: Rozwój terminalu kontenerowego i połączenie je koleją z rejonem przemysłowym Thriasio, renowację terminali samochodowych, rozbudowę portu wycieczkowego o nowe doki i terminale dla pasażerów, a także reorganizacja przedniego portu usługowego dla pasażerów i statków żeglugi przybrzeżnej przez wdrożenie nowych dróg załadunkowych.

W roku bieżącym Grecja planuje sprzedać swoje 74,5 procent udziałów w OLP w związku z programem sprzedaży aktywów państwowych i przebudową nieruchomości w celu zwiększenia dochodów publicznych

 

Tekst: kathimerini.gr

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE