Home / Bałkany / Popularność książki o Fethullahu Gülenie w północnym Iraku
fethullah-gulen-ve-kurt-sorunu-kitabi-kuzey-irakta-yok-satiyor-fgulen.ru

Popularność książki o Fethullahu Gülenie w północnym Iraku

Książka napisana przez kurdyjskiego dziennikarza, Rebwara Karima na temat stanowiska islamskiego naukowca Fethullaha Gülena wobec sprawy kurdyjskiej przyciąga sporo uwagi w północnym Iraku.

Wszystkie egzemplarze książki „Fethullah Gülen and the Kurdish Issue” opublikowanej w Sorani, dialekcie północnego Iraku zostały sprzedane w trakcie Erbil International Book Fair, kurdyjskich targów książki trwających od 2 do 12 kwietnia. Głowa rządu Kurdystanu, Masud Barzani również ją kupił, co spowodowało wzrost jej popularności.

W trakcie rozmowy z agencją prasową Cihan, Karim wyznał, że jest bardzo zadowolony z pozytywnego odbioru jego książki przez polityków lokalnych i tych z wyższego szczebla. Dodał również, że tureckie szkoły w północnym Iraku powstałe dzięki ruchowi Gülena – Hizmet, oferują edukację na dobrym poziomie i mają pełne poparcie lokalnej społeczności.

- Po raz pierwszy książka o Fethullahu Gülenie została wydana w regionie kurdyjskim. Opowiada ona o jego życiu, filozofii, a przede wszystkim stanowisku wobec Kurdów. – stwierdził autor.

Książka tłumaczy także rolę ruchu Hizmet w sukcesie Partii Sprawiedliwości i Rozwoju. Praca zawiera fragmenty wywiadów Karima z Gülenem. Ponadto, dziennikarz przyznał, że „jako Kurd”, był pod wrażeniem opisu języka kurdyjskiego. Turecki polityk nazwał go „świętym, niczym mleko matki”.

Co więcej wspomniał o żywej reakcji Gülena na atak chemiczny w Halabdży w 1988 przez siły powietrzne z południowego Iraku w trakcie wojny irańsko-irackiej, podczas gdy reszta świata milczała.

Według dziennikarza, ostatni sondaż przeprowadzony przez Rudaw Publishing Group w północnym Iraku wykazał, że 80% społeczeństwa nie chce zamknięcia tureckich szkół. Partia AKP naciska na irakijskich sąsiadów o zamknięcie szkół kierowanych przez jednostki związane z ruchem Hizmet.

- Poziom szkolnictwa w tureckich szkołach jest naprawdę wysoki. – powiedział Karim, dodając, że każdy uczeń po skończeniu nauki zna 4 języki obce.

Źródła: haberler.com  todayszaman.com

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE