Home / Społeczeństwo / Portal w służbie turystyki, czyli tubylcy z Grecji pokażą gościom wszystko, co najlepsze

Portal w służbie turystyki, czyli tubylcy z Grecji pokażą gościom wszystko, co najlepsze

Trzech mieszkających w Atenach studentów informatyki: Andreas Liris, Konstantinos Lejmonis i Dimitris Iliopulos, bazując na własnych doświadczeniach turystycznych, postanowiło założyć stronę, która połączy lokalnych Greków z gośćmi z zagranicy. Nazywa się ona greeceinsiders.com i zawiera wskazówki dla turystów prezentowane okiem „tubylca”.

– Chcieliśmy „zapoznać” ze sobą lokalnych mieszkańców i turystów, chcemy, żeby Grecy wzięli ich za rękę i pokazali gościom całe ukryte piękno tej ziemi – mówi 23-letni Litis.

W latach 60.i 70., kiedy turystyka nie była jeszcze w Grecji przemysłem przybysze z zagranicy mogli bez problemu spotkać starszych ludzi, którzy wskazywali im, gdzie można najlepiej zjeść, opisywali jak żyją, wyjaśniali swoje obyczaje, nawet jeśli tylko kilka osób w wiosce władało jakimkolwiek językiem obcym. Teraz założyciele portalu chcą odnowić tę „tradycję” i jednocześnie dać zarobić rodakom. Grecy mają za zadanie pokazać turystom wszystko, co może być interesujące, i opowiedzieć w języku obcym o jedzeniu, sporcie, życiu nocnym, ewentualnie, nauczyć ich czegoś (np. zorganizować warsztaty wyrobu tradycyjnych garnków, czy sera).

– Mogą pokazać im miejsce, w którym zachód słońca jest szczególnie piękny, wskazać, która plaża jest najczystsza, która trasa spacerowa najbardziej urokliwa, zapoznać z jakimś tradycyjnym specjałem lub lokalną legendą – mówi Litis, który sam nieraz w Atenach oprowadzał za darmo turystów pokazując im ukryte ogrody miasta lub mało znane plaże leżące opodal stolicy.

W ramach portalu, który założył, „przewodnik” informuje o posiadanym doświadczeniu, o „ofercie”, o czasie, który jest niezbędny na wykonanie przedsięwzięcia oraz o cenie za usługę. Turysta może zaś swobodnie przebierać w ofertach.

Miasto Stołeczne Ateny również uruchomiło podobną inicjatywę, na stronie This Is My Athens. Ateńczycy piszą na niej o swoim ulubionym miejscu w mieście i dzielą się jego historią.

Obecnie, trójka młodych założycieli portalu greeceinsiders.com ma nadzieję powtórzyć sukces swojego przewodnika po Atenach sprzed kilku lat: mysecretathens.gr

 

Tekst: ekathimerini.com

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE