Home / Gospodarka / Energetyka / Poszukiwania ropy i gazu na czarnogórskim wybrzeżu

Poszukiwania ropy i gazu na czarnogórskim wybrzeżu

Wkrótce ruszą poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego znajdujących się pod dnem Adriatyku. Pierwszy przetarg na koncesje związane z poszukiwaniem i eksploatacją złóż ropy naftowej, zostanie rozpisany w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Na czwartkowym posiedzeniu rządu podjęto decyzje w sprawie liczby i ilości bloków, na które będą wydawane koncesje na poszukiwanie podmorskich złóż. Obszar przeznaczony pod eksploatację nafty i gazu podzielono na bloki o łącznej powierzchni 300 km2, pierwszy przetarg będzie dotyczył 13 bloków o powierzchni 3000m2, z czego największy blok znajduje się u wybrzeży miejscowości Ulcinj.

Rząd przyjął również projekt polityki fiskalnej w zakresie przemysłu przetwórczego, jaki reguluje prawo w zakresie opodatkowania krajowych złóż. Projekt ten ma zagwarantować stabilność podatkową, która w dłuższej perspektywie czasowej ma przyczynić się do stabilizacji całej gospodarki. Zmiany w polityce fiskalnej dotyczą systemu, który ma zapewnić stabilne i obfite źródła zasilania przychodów budżetowych. Projekt podziału zysków z eksploatacji złóż przewiduje, że przedsiębiorstwa, które podejmą się tego zadania mogą oddawać państwu nawet do 70% zysków. Podatek dochodowy od wydobycia ropy naftowej ma mieć charakter progresywny i wahać się od 5 do 12%. Firmy będą płaciły też dodatkowy podatek pochodzący od zysków z  wydobycia na poziome 59%.

Wiceminister finansów ds. systemów podatkowych i celnych, Biljana Ščekić twierdzi, że projekt jest przykładem sprawdzonych w wielu krajach, dobrych praktyk dotyczących opodatkowania krajowych zasobów.  Jeśli firma, która wygra przetarg, znajdzie ropę naftową lub gaz, największe korzyści z eksploatacji tych złóż będzie czerpało państwo. W najbliższej przyszłości minister finansów Czarnogóry przewiduje utworzenie funduszu, jaki zarządzałby dochodami uzyskanymi z eksploatacji złóż z dna morza Adriatyckiego, a który regulowałaby oddzielna ustawa. Uchwalony dokument w sprawie polityki podatkowej jest jedynie wprowadzeniem do przyjęcia pełnej ustawy o dodatkowym podatku od produkcji nafty i gazu, który jest w przygotowaniu..

Zwiększenie zainteresowania poszukiwaniami ropy i gazu na Morzy Adriatyckim to efekt znaczących odkryć złóż węglowodorów, jakich dokonano prowadząc obszerne badania przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Odkrywane surowców na Morzu Adriatyckim jest szansą dla czarnogórskiego przemysłu energetycznego.

Wiceminister gospodarki ds. górnictwa i geologii, Vladan Dubljević, oczekuje wysokich wpływów budżetowych z tytułu podatku dochodowego od wydobywania surowców, dopiero w 2017 r. Pierwsze pieniądze z ropy i gazu mają jednak zasilić czarnogórski budżet dużo wcześniej, bowiem firmy zainteresowane przetargiem zobowiązane będą uiścić opłaty związane z uczestnictwem w przetargu- rekompensatę pieniężną w stosunku do oddanej pod dzierżawę powierzchni, na której będą prowadzone poszukiwania złóż- w wysokości od 300 EUR za km2.

Źródło: vijesti.me, pobjeda.me, mf.gov.me

 

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE