Home / Bałkany / BiH / „Poszukiwanie skarbów Bośni i Hercegowiny”

„Poszukiwanie skarbów Bośni i Hercegowiny”

Właśnie zadebiutowała pierwsza bh. gra przygodowa dla dzieci i dorosłych – „Poszukiwanie skarbów Bośni i Hercegowiny” (Potraga za blagom Bosne i Hercegovine). Jej promocja odbyła się w piątek w Sarajewie. Gra powstała w odpowiedzi na wyniki badań przeprowadzonych w ramach programu MDGF, które wykazały wśród mieszkańców wysoki stopień uprzedzeń i ignorancji. Ma ona przybliżać dziedzictwo historyczno-kulturowe BiH.
Twórcy tak opisują „Poszukiwanie skarbów”: Gra jest swego rodzaju podróżą po historii, gdzie bohaterowie przypadkowo angażują się w przygody, o jakich nigdy nie marzyli. Wykorzystując wiedzę, zaradność i wytrwałość, poznają kulturowe i historyczne dziedzictwo swojego kraju w sposób niezwykły, zabawny, a czasami niebezpieczny. W końcu odnajdują skarb. W grze fakty są powiązane cienką, ale konieczną nicią fikcji, czasami fantastyki, co dodaje przygodom dynamiki. Położenie geograficzne, zabytki kulturowe i historyczne, fakty i artefakty, pozwalają graczowi w bardzo atrakcyjny sposób uczyć się poprzez zabawę.
Gra dostępna jest też w języku angielskim, ma więc szansę promować kraj zagranicą.

Program MDGF – Kultura dla rozwoju od stycznia 2009 roku prowadzą wspólnie wspólnie ministerstwa BiH, RS i FBiH oraz UNDP [Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju – przyp. red.], UNESCO i UNICEF. Program jest finansowany przez rząd Królestwa Hiszpanii, projekt zrealizowała Fundacja Jeden Świat.

Źródło: biznis.ba, 24sata.info

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE