Home / Bałkany / Czarnogóra / Poważne inwestycje w czarnogórską turystykę
Budownictwo; edulandia.pl

Poważne inwestycje w czarnogórską turystykę

W 14 najbardziej priorytetowych projektów z branży turystycznej, zainwestowane zostanie w najbliższym czasie blisko 2,5 mld euro.
Pewny jest fakt, że nowe inwestycje przyczynią się do wzmocnienia gospodarki kraju i wzrostu poziomu życia w całej Czarnogórze, informuje dziennik Dnevne novine. Najwięcej pieniędzy w czarnogórską turystykę planuje zainwestować Orascom Development Holding ze Szwajcarii, a chodzi o realizację projektu Luštica Bay w Tivacie. Łączna wartość inwestycji to około 1,1 mld euro. – Cały program inwestycyjny obejmuje kontynuację budowy osiedla, w którym znajdzie się osiem hoteli (3310 pokoi hotelowych, z czego 60% o standardzie pięciu gwiazdek lub więcej), 1250 mieszkań (w tym wille i apartamenty), dwie przystanie z miejscami do cumowania i całoroczne pole golfowe, informuje dokument Ministerstwa Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki, do którego wgląd miała gazeta.
Firma Adriatic Marinas z kolei, tylko w 2015 roku, według danych rządowych, zainwestowała prawie 32 mln euro w Porto Montenegro. Pieniądze zostały i zostaną przeznaczone na budowę dodatkowych miejsc do cumowania w porcie i budowę biznesowo-mieszkalnego kompleksu Ksenija. Całkowita wartość inwestycji to 400 mln euro, a oprócz nowoczesnego osiedla turystycznego, zostanie wybudowany port z 850 miejscami dla jachtów różnej wielkości, klub jachtowy, pięciogwiazdkowy hotel, restauracje, barty, prywatny zakład opieki zdrowotnej, biura i luksusowe mieszkania.
W centralnej części kraju, największa inwestycja realizowana jest w Podgoricy i chodzi o budowę hotelu Hilton, w który do tej pory zainwestowano 21,4 mln euro, podczas gdy w tym roku planuje się dołożyć kolejne 15 mln euro.

Źródło: rtcg.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE