Home / Bałkany / Chorwacja / Powódź w Chorwacji
poplava - jutarnji.hr

Powódź w Chorwacji

Chociaż powódź w Serbii i Bośni i Hercegowinie jest znacznie poważniejsza, także Chorwacja zmaga się z żywiołem. Najgorsza sytuacja jest we wschodniej części kraju. Powódź spowodowana jest intensywnymi opadami deszczu, przez co poziom w rzece Savie w Slavonskim Brodzie podniósł się do rekordowego do tej pory poziomu 930 cm. Podtopienia występują także w Đakovie, przez które to miasto nie przepływa żadna rzeka. W niedzielę sytuacja w Slavonskim Brodzie uległa poprawie. Nie występują już opady deszczu i woda w rzekach powoli opada. Jednak w innych częściach kraju ciągle sytuacja jest bardzo poważna. Trwa ewakuacja miejscowości Gunja, która graniczy z BiH. Ewakuacja możliwa jest jedynie drogą powietrzną lub za pomocą amfibii, gdyż wszystkie drogi są zalane.

Czerwony Krzyż apeluje o pomoc dla chorwackiej ludności, która ucierpiała w powodzi. Wpłat można dokonywać na nr konta: IBAN: HR 6923400091511555516 (dla wpłat z zagranicy: PBZGHR2X) lub dzwoniąc na nr telefonu: +385 60 90 11, co kosztuje 6,25 HRK [3,2 PLN] z podatkiem.

Mimo własnych problemów z żywiołem, Chorwaci chętnie pomagają swoim sąsiadom: Serbom i Bośniakom. W piątek wysłano ekipy ratunkowe na zalane tereny. Organizowane są także zbiórki żywności i pieniędzy.

Źródła: vecernji.hr, jutarnji.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE