Home / Kultura / Film / Powstanie kolejny film o Tesli
b92 - tesla the movie

Powstanie kolejny film o Tesli

Amerykański reżyser Michael Anton rozpoczyna pracę nad filmem mającym przedstawić życie serbskiego wynalazcy Nikoli Tesli. Jednym z głównych wątków będzie jego relacja z Thomasem Edisonem. Obraz ma nosić tytuł „The Mad Scientist” i będzie kręcony częściowo w Serbii.

Celem reżysera jest ukazanie światu wielkości geniuszu Nikoli Tesli.

- Isaac Newton, Benjamin Franklin oraz Albert Einstein są postaciami znanymi nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całej planecie. Gdy pomyślimy o życiowych dokonaniach Tesli, uważam że możemy stwierdzić, że jego wkład w naukę nie tylko dorównuje, ale wręcz przewyższa dokonania tych wielkich postaci. Jednakże, poza Bałkanami, pozostaje on dla wielu ciągle zagadką. Często wydaje się, że wspomina się o nim tylko w serwisach społecznościowych i to głównie przy okazji poruszania tematu teorii spiskowych.

Film powstaje po to, aby odkryć tajemnicę tego człowieka. Moim zamiarem jest odkrycie kim był Tesla i skąd przybył.

Zainteresowanie Teslą wzrasta. Ludzie obecnie szukają czegoś więcej. Pragną słuchać o postaciach, których życie przerosło pieniądze i sławę. Dziś miarą sukcesu jest sukces zawodowy, ale to nie był ostateczny cel, któremu Tesla poświęcił całe swoje życie – mówi Anton.

W rolę Tesli wcieli się niemiecki aktor serbskiego pochodzenia Branko Tomović. Część scen, np. te, w których Nikola Tesla rozmawia ze swoją matką, ma zostać nakręconych w języku serbskim. Jak tłumaczy reżyser, celem podkreślenia autentyczności.

„The Mad Scientist” Michaela Antona nie jest jedynym filmem o Tesli, który jest obecnie kręcony – już od roku powstaje wysokobudżetowy obraz biograficzny pt. „The Ruler of the World”, w którym serbskiego naukowca gra Christian Bale.

Warto przypomnieć, że 10 lipca przypada rocznica urodzin Nikoli Tesli.

Źródło: b92.net, tanjug.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE